Ewa Kopacz wycofuje się z walki o przywództwo w PO
Wczoraj przegrała walkę o przywództwo w klubie Platformy Obywatelskiej, dziś ogłasza, że nie będzie startować w wyborach na szefową partii.
Ewa Kopacz rezygnuje z walki o fotel szefowej PO
Radek Pietruszka/PAP

Ewa Kopacz rezygnuje z walki o fotel szefowej PO

Ewa Kopacz potwierdziła po południu w Sejmie, że nie będzie ubiegać się o fotel przewodniczącego partii i przypomniała, że podczas swoich rocznych rządów i szefowania PO zmierzyła się z potrójnymi wyborami: samorządowymi, prezydenckimi oraz parlamentarnymi. Musiała w tym czasie utrzymać w partii jedność. – Kolejne wybory obligują do tego, by ci, którzy mogą i chcą zjednoczyć Platformę, odrobinę się wycofali. Mam nadzieję, że do startu w wyborach przewodniczącego PO stanie kilka osób – mówiła.

Przyznała, że jej celem nadrzędnym jest jedność Platformy. – Spędziłam w PO 15 lat i chcę spędzić więcej. A więc chcę, by PO była silną partią opozycyjną, broniącą przed bardzo niebezpiecznymi pomysłami.

Ewa Kopacz stwierdziła również, że „Tomasz Siemoniak jest osobą z odpowiednimi kwalifikacjami”, by przewodniczyć PO. Siemoniak, pytany przez dziennikarzy, czy wystartuje w wyborach na przewodniczącego Platformy, stwierdził, że „poważnie rozważa” taką możliwość.

„Zaskakująca” – tak decyzję Ewy Kopacz skomentował Grzegorz Schetyna, który już wcześniej zapowiedział, że będzie ubiegał się o funkcję przewodniczącego partii.

Wiadomość podał dziś po południu Marcin Święcicki, jeden z polityków Platformy Obywatelskiej. Za chwilę podobna wiadomość pojawiła się na profilu Agnieszki Pomaski.

Kopacz przegrała z Neumannem

W czwartek, 12 listopada, odbyły się wybory na szefa klubu PO. Wygrał je, z przewagą 22 głosów, wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann. – Każda porażka boli, ale wzmacnia – mówiła po głosowaniu Ewa Kopacz.

To nie jest tak, że wynik musi być jakąś wielką wskazówką przed głosowaniem na szefa PO, którego dokonają demokratycznie wszyscy członkowie Platformy. To wybory demokratyczne, tak jak wybory na szefa PO – komentował Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony w rządzie Kopacz.

Wybory w PO

W piątek po południu zebrała się Rada Krajowa PO, by przyjąć regulamin wyborów w partii. Szef PO jest wybierany w wyborach powszechnych, przez wszystkich członków partii. Głosowanie zaplanowano na 10 stycznia 2016 r. Do 30 listopada mogą być zgłaszane kandydatury na przewodniczącego ugrupowania.

Do tej pory start w tych wyborach zapowiedzieli Grzegorz Schetyna oraz Borys Budka.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną