Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Jak PiS rozwibrowywuje system. Wyprowadzi Polskę z Unii?

PiS ma władzę i rozwibrowywuje system PiS ma władzę i rozwibrowywuje system Polityka
Sprawa jest poważna, bo dzieje się to w momencie, kiedy cała Europa jest rozwibrowywana. Nie wiadomo, czy państwo polskie to wytrzyma – mówił Adam Szostkiewicz w Poranku Radia TOK FM.

Mamy za sobą szaloną noc – rozpoczęła dyskusję w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. Publicystka odnosiła się do nocnego głosowania w Sejmie, w którym posłowie PiS i Kukiz’15 unieważnili uchwałę Sejmu zeszłej kadencji o wyborze pięciu nowych członków Trybunału Konstytucyjnego.

Janina Paradowska odniosła się też do rozmowy, jaką przeprowadziła z Jerzym Stępniem, byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdził on, że sejmowe uchwały nie mają większego znaczenia prawnego, a jeśli nowi sędziowie, mianowani przez PiS, zostaną zaprzysiężeni, to nie powinni być dopuszczeni do orzekania. – Myślę, że PiS tak to przeprowadzi, że oni będą dopuszczeni do orzekania. Wszystko idzie na siłę – stwierdziła Janina Paradowska.

Zdaniem Adama Szostkiewicza nocna decyzja Sejmu ma przede wszystkim znaczenie polityczne: – Zmiany te kształtują dziś polską politykę i opinię publiczną – uważa publicysta POLITYKI. – Społeczeństwu może się to nawet podobać, że przyszła władza jest zdecydowana, nie marudzi, że jest jakieś prawo, imposybilizm – wtrąciła Paradowska. – Może się podobać, ale tylko części. Na pewno nie podoba się tym, którzy głosowali w 20 proc. na Platformę Obywatelską i w podobnej części na inne partie, które dziś tworzą opozycję.

Zdaniem prof. Radosława Markowskiego rozpoczyna się dyskusja o tym, czy może istnieć demokracja nieliberalna. Zwrócił uwagę na kraje Ameryki Łacińskiej, w której takie państwa się pojawiły: – Stało się to wtedy, gdy wyciągnięto z systemu człon „państwo prawa”. Te kraje bardzo szybko popadają w prawdziwy autorytaryzm – ostrzegł prof. Markowski. – Kraje te pozostają w brunatnej sferze między prawdziwą demokracją a prawdziwym autorytaryzmem. Prof. Markowski przypomniał, że kiedy oceniano na świecie wartość polskiej demokracji, najważniejszym jej wyznacznikiem była prawdziwa niezależność banku centralnego oraz niezależność Trybunału Konstytucyjnego.

Paweł Wroński, publicysta „Gazety Wyborczej”, przypomniał, że jeden z liderów mówił, że „Sejm jest najważniejszą władzą narodu”. – To cytat z konstytucji z 1952 r. – przypomniał publicysta. – Mam przeczucie, że około 2020 r. PiS będzie próbowało wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej, bo nie ma nic fajniejszego niż przeprowadzenie kampanii wyborczej pod hasłami niezależności, patriotyzmu, sprzeciwu wobec Brukseli. Wtedy zaczną się negocjacje w sprawie nowej perspektywy budżetowej UE i może się okazać, że Polska „będzie wówczas płatnikiem netto”. – PiS traktuje Brukselę jako zewnętrzną opresję – wspomniał Wroński.

To, co stało się w nocy, nie jest chyba specjalnym zaskoczeniem, jeśli zobaczymy, co stało się od chwili objęcia władzy przez PiS. Zmiany objęły wszystkie służby specjalne, ministerstwa, Antoni Macierewicz unieważnił ze dwa przetargi wojskowe – mówiła Janina Paradowska.

Adam Szostkiewicz przypomniał określenie jednego z członków zaplecza intelektualnego PiS prof. Andrzeja Zybertowicza, który zapowiedział kiedyś „rozwibrowywanie systemu” przez PiS. – To rozwibrowywanie dzieje się na naszych oczach. Sprawa jest poważna, bo jeśli uda się system rozwibrować w momencie, kiedy cała Europa jest rozwibrowywana, to będziemy mieli już podwójne rozwibrowywanie i nie wiadomo, czy państwo polskie to wytrzyma.

Zdaniem publicysty nie można lekceważyć drobnych sygnałów, jak choćby zapowiedzi postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu lub nawet zwykłym sądem: – To drobne rzeczy, które mają ogromne znaczenie polityczne. Zapowiedź osądzenia Tuska za domniemaną „zbrodnię smoleńską” odbiła się szerokim echem w Europie, obiegła wszystkie media – przypomniał Szostkiewicz. – Dla mnie jest to potwierdzenie tego, że dalekosiężnym obecnej ekipy jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej.

Posłuchaj całej dyskusji w Poranku Radia TOK FM »

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Zastrzyk w rozwój szczepionek

Zapewne za jakiś czas uznamy obecną pandemię za użyteczną dla rozwoju medycyny, bo takiego impulsu dla rozwoju nowych technologii nie było od lat. A co już widać na horyzoncie?

Paweł Walewski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną