Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Jak można się było spodziewać, wróciła sprawa smoleńska.
Okładka nowego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka nowego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

Jak można się było spodziewać, wróciła sprawa smoleńska. Przed wyborami, w ramach tworzenia wizerunku miłej, pogodnej partii dla umiarkowanego centrowego elektoratu, temat zamachu smoleńskiego był skrzętnie chowany, a Antoni Macierewicz nie był specjalnie aktywny.

Teraz, kiedy do następnych wyborów zostały długie cztery lata, nadszedł czas prawdy o partii Kaczyńskiego i konkretów w jej wykonaniu. PiS zapowiada zatem nowe śledztwo w sprawie Smoleńska, drugie śledztwo w sprawie dotychczasowego śledztwa, nową komisję do spraw wypadków lotniczych i zupełnie nowy raport.

Jak zamierza tego dokonać, jakie sztuczki prawne zastosować i jakie ustawy przeprowadzić, co na to eksperci Komisji Millera, prawnicy, rodziny zmarłych w katastrofie – o tym wszystkim piszemy w najnowszej POLITYCE, w okładkowym artykule „Zamach na śledztwo”. W sprawie smoleńskiej przegląda się cała filozofia Prawa i Sprawiedliwości, postrzeganie procedur, demokracji, stosunek do prawa. Zachęcam do przeczytania tekstu Anny Dąbrowskiej.

I jeszcze jeden przykład konkwisty PiS: po Trybunale Konstytucyjnym przyszedł czas na publiczne (i chyba nie tylko) media. O pomysłach nowej władzy na media, o przygotowywanych szczegółowych regulacjach i o tym, jak telewizja i radio mogą wyglądać po przeprowadzonej przez PiS rewolucji pisze w najnowszej POLITYCE Grzegorz Rzeczkowski.

Jan Hartman natomiast, sam wykładowca na uczelni, zastanawia się  w artykule „Uniwersytet skulony”, jak rządy PiS wpłyną na życie uniwersyteckie i naukowe badania. Wreszcie Rafał Woś analizuje sylwetkę ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, chyba najbardziej zagadkowego członka rządu Beaty Szydło.

Ponadto w najnowszym numerze POLITYKI: dlaczego w Polsce wykonuje się tak mało przeszczepów, o tym, co czują, jak myślą i co zajmuje współczesnych gimnazjalistów – na podstawie szeroko zakrojonych badań socjologicznych, oraz o przesiedleniu w nowe miejsce całej wsi z terenów powodziowych.

Polecam jeszcze artykuły: o trwającym przez dekady fenomenie „Gwiezdnych wojen”, o serialach, które zaczynają niepokojąco wyprzedzać i zapowiadać rzeczywistość, i o monachijskim życiu Roberta Lewandowskiego.

Zachęcam do przeczytania także wszystkich pozostałych artykułów w najnowszej POLITYCE, a także do zakupu numeru z filmem Karola Jałochowskiego o Danielu C. Dennetcie, wybitnym filozofie, „Człowieku, który zmienił myślenie o umyśle” (tak brzmi tytuł tej fascynującej opowieści). Autor filmu odwiedził słynnego naukowca w jego rodzinnych stronach i w interesującej rozmowie, a także za pomocą niezwykłych obrazów przyrody przybliża nam twórczość tego wybitnego badacza umysłu. Gorąco polecam.

Miłej lektury i oglądania!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną