Prezydent: odebrałem przysięgę od sędziów TK, stojąc na straży konstytucji
Sejm poprzedniej kadencji naruszył dobry obyczaj polityczny – dokonał wadliwego wyboru osób, kandydatów na stanowiska sędziów TK – mówił w orędziu prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda
Forum

Prezydent Andrzej Duda

Szanowni Państwo, 

Polacy oczekują od polityków pracy na rzecz dobra wspólnego i rozwoju państwa, nie zaś kłótni i awantur. 29 maja tego roku, kiedy w Pałacu Wilanowskim w Warszawie odbierałem zaświadczenie o wyborze na urząd prezydenta Rzeczypospolitej, apelowałem, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych, ponieważ mogą one rodzić w przyszłości wiele problemów.

Niestety Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wadliwego wyboru osób, kandydatów na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, naruszając dobry obyczaj polityczny.

Nie można zgodzić się na dokonaną przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału, bo przecież instytucja ta powinna być pluralistyczna i politycy powinni tę zasadę bezwzględnie szanować. Tego oczekują od nich przecież obywatele.

Aby zakończyć waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego, stojąc na straży Konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wybranego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej.

Jednocześnie chciałbym podkreślić, że przychylam się do opinii wyrażanej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów. Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie nowych reguł wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału. Tak aby w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności.

Chciałbym do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów Trybunału, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty. Liczę na to, że dzięki tej inicjatywie uda nam się wspólnie zapobiegać podobnym sporom w przyszłości. To decyzje narodu i jego przedstawicieli powinny być w pierwszej kolejności podstawą inicjatyw ustawodawczych. 

Czytaj także:
Marek Ostrowski: Kryzys konstytucyjny trwa
Co orzekł Trybunał Konstytucyjny?

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną