Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Co robić, kiedy demokratycznie wybrana władza zaczyna łamać prawo?
Okładka najnowszego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

Zawsze, kiedy dochodzi do władzy PiS, odkrywamy, że demokracja to nie tylko wolne wybory. To cały złożony system zależności, procedur, wzajemnej kontroli instytucji, niezależnych sądów itp. – wszystko po to, aby rządzący nie czuli się jedynowładcami państwa i obywateli, aby zostały zachowane gwarancje wolności.

Kiedy władza zaczyna wykręcać te bezpieczniki, to chociaż pochodzi z demokratycznego wyboru, niewiele się w istocie różni od monopartii w opresyjnym systemie. Łamie spisane i niespisane umowy, nagina prawo, obejmuje swoimi wpływami wszystkie dziedziny życia, zmniejsza pole swobodnego wyboru. Jak się zatem bronić przed demokratycznie wybraną władzą?

To paradoksalne pytanie zadaje i próbuje na nie odpowiedzieć Jacek Żakowski w najnowszym wydaniu POLITYKI – temu właśnie tematowi poświęciliśmy okładkę numeru. Autor zastanawia się, jaka obywatelska aktywność jest najbardziej skuteczna i moralnie pożądana w starciu z siłą polityczną, która nie respektuje choćby trójpodziału władzy i niezależności Trybunału Konstytucyjnego. Co robić, jak się zachować, jakie działania mają sens – zachęcam do przeczytania bardzo interesującego artykułu naszego publicysty. A w istotnym uzupełnieniu – Łukasz Wójcik pisze o tym, czy Unia Europejska może powstrzymać PiS przed co bardziej niedemokratycznymi posunięciami.

Ponadto w najnowszej POLITYCE: Janina Paradowska o kryzysie konstytucyjnym, Malwina Dziedzic o tym, kto ma większe szanse na przywództwo w Platformie Obywatelskiej – Tomasz Siemoniak czy Grzegorz Schetyna. Poza tym Sławomir Sierakowski pisze, w jaki sposób pomysł z 500 złotych na dziecko okazał się tak wydajny politycznie, Agnieszka Sowa o szkolnej krucjacie małżeństwa Elbanowskich oraz Edwin Bendyk i Jerzy Hausner o prawdziwej naprawie Rzeczpospolitej.

I jeszcze o: dawczyniach komórek jajowych, o ciekawym eksperymencie polegającym na zatrudnianiu bezdomnych w schroniskach dla zwierząt, o rywalizacji polskich miast na atrakcyjne oświetlanie budynków oraz o 11-letnim genialnym snookerzyście.

Namawiam też do zapoznania się z listą artystów nominowanych do najnowszej edycji Paszportów POLITYKI.

To tylko część atrakcyjnych materiałów, jakie zawiera najnowsze, obszerne wydanie POLITYKI (124 strony); polecam wszystkie teksty, każdy powinien znaleźć coś interesującego dla siebie.

Miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną