CBOS: Poparcie dla Andrzeja Dudy spada, przybywa krytyków
Prezydenta negatywnie ocenia 40 proc. Polaków – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Czyli dwukrotnie więcej niż jeszcze w listopadzie.
Adam Chełstowski/Forum

W ciągu ostatniego miesiąca notowania prezydenta Andrzeja Dudy znacznie się pogorszyły. Wciąż 43 proc. Polaków ma dobrą opinię o Dudzie, ale odsetek osób niezadowolonych z jego prezydentury zwiększył się dwukrotnie (wzrost o 20 punktów procentowych – do 40 proc.).

Od początku kadencji Andrzeja Dudy ubyło też badanych, którzy nie mieli dotychczas wyrobionego zdania o działalności prezydenta – spadek z 52 proc. do 17 proc., co oznacza, że znacząca cześć niezdecydowanych zmieniła swoją opinię na niekorzyść głowy państwa.

Poparcia prezydentowi udzielają przede wszystkim najmłodsi respondenci (18–24 lata), mieszkańcy wsi, osoby mające wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, ludzie z gospodarstw domowych o niskich lub przeciętnych dochodach, biorący udział w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu, a także identyfikujący się z prawicą.

Głowę państwa krytykują zaś starsi ankietowani (55 lat i więcej), mieszkańcy miast, zwłaszcza największych aglomeracji, mający wykształcenie wyższe lub średnie, uzyskujący najwyższe dochody, źle oceniający własną sytuację materialną, niepraktykujący religijnie lub robiący to sporadycznie, a ponadto deklarujący lewicową lub centrową orientację polityczną.

W przełożeniu na afiliacje partyjne grupę zwolenników prezydenta można scharakteryzować jako elektorat PiS (w tym SP i PR) – – 92 proc. oraz zwolenników Kukiz’15 (69 proc.). O prezydencie negatywnie wypowiadają się wyborcy ugrupowań opozycyjnych, głównie .Nowoczesnej Ryszarda Petru (82 proc.) i Platformy (68 proc.).

*

Na podstawie: CBOS, „Opinie o działalności parlamentu i prezydenta”, Warszawa, grudzień 2015 r.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną