Kraj

Mariusz Janicki poleca świąteczny numer POLITYKI

Mariusz Janicki poleca świąteczny numer POLITYKI

Okładka najnowszego, świątecznego wydania POLITYKI Okładka najnowszego, świątecznego wydania POLITYKI Polityka
Na Święta Bożego Narodzenia proponujemy Państwu zwyczajowo podwójny, 172-stronicowy numer POLITYKI.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnegoMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

Na Święta Bożego Narodzenia proponujemy Państwu zwyczajowo podwójny, 172-stronicowy numer POLITYKI – to ponad 40 bardzo interesujących i różnorodnych artykułów, felietonów oraz wywiadów. Jest też nasz powiększony komiks „Gadające głowy”. Oraz, z częścią nakładu, rewelacyjny, firmowany przez BBC Earth serial przyrodniczy (choć daleko wyrastający poza ten gatunek) „Opowieść o życiu” z narracją Davida Attenborough, o którym brytyjski „The Guardian” napisał: „Opowieść Attenborough o podróży przez życie to historia, którą można oglądać w nieskończoność”. Zachęcam do zakupu egzemplarza z tym słynnym serialem.

A w najnowszej POLITYCE o polityce krajowej, po raz pierwszy od objęcia nowej funkcji, tak obszernie i dogłębnie wypowiada się były premier, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Rozmowa pod znamiennym tytułem: „Co mi zrobią, jak mnie złapią”. Były szef Platformy w rozmowie z Janiną Paradowską i Jerzym Baczyńskim ocenia cały wyborczy rok, analizuje przyczyny porażek Bronisława Komorowskiego i swojej partii, odpowiada na zarzuty i „winy Tuska”, prognozuje, jaka będzie przyszłość polskiej sceny politycznej po zwycięstwie PiS. Zachęcam do zapoznania się z opiniami i przestrogami wieloletniego szefa rządu, który patrzy teraz na sprawy kraju z innego, ale jakże interesującego punktu widzenia.

Nie zapomnieliśmy oczywiście o naszej tradycyjnej opowieści biblijno-współczesnej. Tym razem Adam Szostkiewicz pisze o uciekającej do Egiptu przed represjami Heroda Świętej Rodzinie – jako o ówczesnych uchodźcach, którzy dzielili wspólnotę losu z dzisiejszymi emigrantami. Autor zauważa, że całą późniejszą historię Kościoła tworzyli w dużej mierze uciekinierzy, wygnańcy, pielgrzymi. W przejmujący sposób opisuje, w jaki sposób niewielka i lokalna z początku grupa wyznaniowa, właśnie dzięki „świętym wędrownikom”, przekształciła się w globalną religię. Podkreśla też znaczenie uniwersalizmu chrześcijaństwa, przekraczania przez niego barier etnicznych i kulturowych jako wartości, które dzisiaj znowu nabierają nowego znaczenia, podkreślanego przez papieża Franciszka. Zachęcam do przeczytania „Świętej Rodziny na uchodźstwie”.

Ponadto w najnowszej POLITYCE:

o historii Wigilii – jak zmieniała się przez stulecia, jakie obyczaje związane z tym dniem pojawiały się i znikały
10 zdziwień roku, czyli co nas najbardziej zdumiało w polskiej polityce w 2015 r.
– Staniszkisowie, Cimoszewiczowie, Czarneccy i inni – nowe dynastie polityczne
Kim dzisiaj warto zostać w życiu, a kim nie – o zawodach z przyszłością i tych bez przyszłości
– reportażowy tryptyk o ludziach przekraczających samych siebie – o Cyganie, który został górnikiem, o Wojciechu, który stał się Marianną, i o dzielnej bibliotekarce na warszawskiej Pradze.

Piszemy jeszcze: o nowym gatunku lewicowca, o coraz „grzeczniejszych” reklamach, o ginących wciąż w Meksyku kobietach, o karierach kremlowskich dzieci, o rosnącym popycie na utopie, o potędze kolei w Indiach, o tym, że o pomniki kłócono się od zawsze, o rosnącym w osobny gatunek kinie religijnym, o wizerunku polskiej rodziny w telewizyjnych serialach i o polskich rekonstruktorach „Gwiezdnych Wojen”.

To wciąż tylko część tekstów, jakie znajdziecie Państwo w najnowszej POLITYCE, brak tu miejsca, aby wymienić pozostałe. Zachęcam jednak do przeczytania wszystkich, zwłaszcza że czasu jest więcej niż zwykle, bo aż do poniedziałku, 28 grudnia, kiedy to ukaże się następny, również podwójny numer naszego tygodnika. Zatem dużo świętowania, ale też dużo czytania.

W imieniu całej Redakcji na Boże Narodzenie życzę Państwu wielu radości, pogody ducha, wytrwałości, oraz – mimo niespokojnych czasów – zadowolenia z życia.

Wesołych Świąt i miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

A gdyby internet przestał działać...

Z internetu korzysta już prawie połowa ludzkości. Co by się stało, gdyby pewnego dnia przestał działać?

Edwin Bendyk, Piotr Rutkowski
16.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną