Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

„The Washington Post” ostro o Polsce. „Rząd przekroczył linię”

AŻ / Polityka
Paraliż sądownictwa, pogłoski o czystkach w mediach i ściganiu politycznych przeciwników. Tak rząd PiS widzą Amerykanie.

Jak zauważają dziennikarze, prawicowe PiS objęło władzę niecałe dwa miesiące temu, a już zdążyło doprowadzić do sytuacji, w której przewodniczący Parlamentu Europejskiego określił jego działania jako „zamach stanu”. Prestiżowy dziennik krytykuje nowy rząd za nominację Mariusza Kamińskiego na stanowisko szefa służb specjalnych (mimo oskarżenia o nadużywanie przez niego władzy za poprzednich rządów PiS w latach 2005–2007), grożenie czystkami w mediach oraz pojawiające się wcześniej zapowiedzi postawienia przed sądem przeciwników politycznych z PO, w tym Donalda Tuska.

Jednak tym, co budzi największy niepokój amerykańskiej gazety, jest spór dotyczący Trybunału Konstytucyjnego. Wywołane sytuacją w naszym kraju zaskoczenie jest tym większe, że zdaniem dziennikarzy „The Washington Post” „od dwóch dekad Polska jest liderem wśród postkomunistycznych krajów Europy Środkowej, z szybko rosnącą gospodarką i dużym wpływem na politykę NATO i UE”. Jak wskazuje dziennik, zignorowanie wyroku Trybunału dotyczącego nominacji sędziów stanowiło „przekroczenie linii przez partię Jarosława Kaczyńskiego”, a projekt nowej ustawy o Trybunale skutecznie sparaliżuje instytucję, której zadaniem jest kontrolowanie władzy.

Działania PiS budzą skojarzenia z polityką węgierskiego premiera Victora Orbána. „WP” zauważa podobieństwa poglądów między Kaczyńskim a liderem partii Fidesz, wskazując między innymi na sceptyczne nastawienie do polityki UE względem emigrantów. Przywołują też niedawne słowa Jarosława Kaczyńskiego dotyczące rzekomych „wirusów i pasożytów” przenoszonych przez uciekinierów z Syrii.

Pomimo takich zarzutów redakcja dziennika stwierdza, że polska demokracja nadal jest silna, o czym świadczą dziesiątki tysięcy osób obecnych na manifestacjach KOD. W artykule „WP” pojawia się też sugestia, że pomimo nieufności, jaką obecna ekipa rządząca odczuwa do Rosji i Niemiec, jej kurs jest nadal proamerykański, co może dać szansę administracji Obamy na wywarcie skutecznego nacisku na polski rząd.

Zdaniem publicystów ekipa Obamy powinna zasygnalizować Warszawie, że osłabianie władzy sądowniczej, uciszanie medialnej krytyki czy wszczynanie śledztw przeciwko politycznym przeciwnikom to najszybsza droga do ochłodzenia stosunków z Waszyngtonem.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną