Co posłowie uchwalili nocą. Co wydarzy się dziś?
Dla posłów to była trudna noc. Obrady przerwano kwadrans przed 2 w nocy. Oto nad czym pracowali i nad czym pracują dziś.
Facebook

PiS przegrywa głosowanie, więc powiększa skład komisji

Już o godzinie 9.15 zbiorą się w nowym składzie posłowie z komisji administracji i spraw wewnętrznych, aby rozpatrzyć w drugim czytaniu poprawki do nowelizacji ustawy o służbie cywilnej.

Opozycja przegłosowała wczoraj (wbrew PiS) wniosek o wstrzymanie procedowania nad tą ustawą do czasu otrzymania stanowiska rządu w tej sprawie. Wniosek posła PO poparło na wtorkowym posiedzeniu komisji 16 posłów, 15 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ale to przegrane głosowanie nie zraziło posłów PiS. Wieczorem, na posiedzeniu plenarnym, Sejm powiększył skład komisji o dwóch posłów PiS, zapewniając partii rządzącej większość. Dziś rano wszystkie niewygodne dla PiS wnioski i poprawki z pewnością wylądują w koszu.

Posłowie PiS nie pierwszy raz majstrują przy komisyjnych wynikach głosowań, które nie układają się po ich myśli. Kilka dni przed świętami przegrane głosowanie nad ustawą o TK powtórzono. Przewodniczący Marek Ast (PiS) uznał, choć nie miał do tego podstaw, że należy je powtórzyć, bo wzięły w nim udział osoby nieuprawnione.

O co chodzi w ustawie o służbie cywilnej?

Sejm jeszcze dziś, w popołudniowym bloku głosowań, przegłosuje nowelizację ustawy o służbie cywilnej. W trakcie prac w komisji do projektu przygotowanego przez klub PiS wprowadzono dwie ważne poprawki. Pierwsza, zaproponowana przez PO, utrzymuje obowiązujące dziś (PiS chciał je znieść) otwarte konkursy na wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

Wykreślony też został zapis o tym, że umowy o pracę z osobami zajmującymi w dniu wejścia w życie nowelizacji wyższe stanowiska w służbie cywilnej oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej wygasają po upływie 30 dni od chwili wejścia ustawy w życie, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy.

Druga ważna poprawka zaakceptowana w trakcie prac komisji dotyczy wpisania do ustawy wymogu stażu pracy dla osób obejmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Wciąż będą one obowiązywać na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych oraz dyrektorów generalnych urzędów. W innych przypadkach obowiązek stażu dla kierowników zostanie zniesiony.

Sejm zniósł obowiązek szkolny dla sześciolatków

W nocy posłowie uchwalili nowelizację ustawy o systemie oświaty, znoszącą obowiązek szkolny dla sześciolatków. Przez kilka lat walczyło o to małżeństwo Elbanowskich. Sejmowe komisje odrzuciły zgłoszone w pierwszym czytaniu wnioski o wysłuchanie publiczne dotyczące tego projektu.

Ustawa złożona przez posłów PiS znosi też obowiązek przedszkolny dla pięciolatków i powrót do obowiązku szkolnego w wieku lat siedmiu i przedszkolnego dla sześciolatków.

W ustawie zapisano, że od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie urodzone do końca sierpnia będą mogły pójść do pierwszej klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, będą musiały posiadać pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej. W przypadku dzieci sześcioletnich urodzonych od września do grudnia oprócz rocznego przygotowania przedszkolnego opinia poradni będzie obowiązkowa.

Ustawa medialna do dalszych prac, w środę głosowanie

Projekt ustawy medialnej, po nocnym pierwszym czytaniu, został skierowany do prac w komisjach, a jeszcze dziś ustawa zostanie przegłosowana.

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia z chwilą wejścia w życie zmian, zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa „do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych”.

Wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów Krzysztof Czabański mówił, że to pierwszy krok zmierzający do „naprawy mediów publicznych”. W marcu PiS chce zmienić strukturę mediów, przekształcając je ze spółek w instytucje kierowane jednoosobowo przez dyrektorów. Zmieni się też sposób ich finansowania. Abonament zostanie zastąpiony opłatą audiowizualną, którą będą obciążeni wszyscy podatnicy.

Nowy podatek bankowy

Od lutego 2016 r. banki i firmy ubezpieczeniowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym. Rocznie wynosi on 0,44 proc. wartości ich aktywów. PiS argumentował, że w ten sposób chce pozyskać pieniądze na finansowanie wydatków społecznych obiecanych w kampanii wyborczej (m.in. 500 zł na drugie dziecko).

Za uchwaleniem ustawy głosowało 284 posłów (PiS, Kukiz’15 i PSL), 157 było temu przeciwnych (PO i .Nowoczesna), a jeden wstrzymał się od głosu.

Opodatkowane zostaną banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe. W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (m.in. SKOK) wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych 200 mln zł.

W środę odbędzie się także pierwsze czytanie projektu ustawy o Policji.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną