Apel Towarzystwa Dziennikarskiego o solidarność w obronie niezależności mediów publicznych
W szczególności apelujemy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, by zaprzestało ataków na kolegów – napisali w oświadczeniu członkowie TD.
Cory Doctorow/Flickr CC by 2.0

Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do całego środowiska o solidarność w obronie niezależności mediów publicznych.

Obrona wolności słowa jest najważniejszą powinnością ludzi mediów, jest obroną sensu ich pracy. Tymczasem właśnie w wolność słowa wymierzona jest uchwalona obecnie przez rządzącą większość parlamentarną nowa ustawa medialna, która podporządkowuje media publiczne rządowi.

Media te od lat są przedmiotem targów i manipulacji politycznych. Są krytykowane pod względem organizacyjnym i finansowym, a według wielu nie są też oazą niezależności i cnoty dziennikarskiej.

Wymagają, zarówno TVP, jak i PR, wielu poważnych zmian podyktowanych wyzwaniami technologicznymi, a także pilnego wprowadzenia nowej, odmiennej od dotychczasowej formuły finansowania ze środków publicznych.

Nigdy jednak w wolnej Polsce tak brutalnie nie pozbawiono mediów publicznych ich niezależności i nie poddano bezpośrednio władzy polityków. Uczyniono to, jak jest w zwyczaju rządzącego ugrupowania, bez publicznej dyskusji i konsultacji społecznych, w ekspresowym tempie, ignorując opinię środowisk eksperckich oraz przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń zawodowych. Zlekceważono też pytania i ostrzeżenia płynące z zagranicy pod adresem Polski przez upoważnione do tego międzynarodowe i europejskie organizacje broniące wolnego słowa i demokratycznych wartości Unii Europejskiej.

Towarzystwo Dziennikarskie przyłącza się do apelu Obywateli Kultury do Prezydenta Rzeczpospolitej o niepodpisywanie ustawy medialnej. Solidaryzujemy się też z innymi protestami w tej sprawie.

Wzywamy całe środowisko ludzi mediów i wszystkie jego organizacje do bronienia prawa do wolnego słowa, zasad poszanowania demokracji i państwa prawa.

W szczególności apelujemy do działaczy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, by zaprzestali ataków na swoich kolegów w mediach publicznych. Inaczej niż wielu członków SDP oceniamy pracę dziennikarzy TVP i PR – uważamy, że w ostatnich latach liczni z nich zdali egzamin z niezależności i bezstronności. Bez względu jednak na ocenę ich pracy uważamy, że nie jest to czas na atakowanie ludzi, którzy mają właśnie być poddani procedurze politycznej weryfikacji. Atakowanie ich przez władze organizacji, która ma bronić praw dziennikarzy i wolności słowa, jest haniebne.

Apolityczne i profesjonalne media publiczne są jednym z filarów demokratycznego państwa. Walka o ich niezależność jest obowiązkiem całego środowiska dziennikarskiego. Członkowie naszego stowarzyszenia wezmą udział w manifestacji w obronie mediów publicznych w sobotę, 9 stycznia, na placu Powstańców o godz. 14. Zachęcamy do tego wszystkich.

Seweryn Blumsztajn
prezes Stowarzyszenia

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną