Prezydent podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji
Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w piątek, 8 stycznia.
Facebook

Przyjęty przez Sejm 30 grudnia i dzień później przez Senat projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia z chwilą wejścia w życie tych zmian. A ponadto zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa „do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych”.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska, ogłaszając decyzję Andrzeja Dudy, mówiła, że „prezydentowi zależy na tym, żeby media były bezstronne, obiektywne i wiarygodne”. – Teraz trudno powiedzieć, żeby media cechowały się takimi kryteriami. Własna opinia dziennikarza zastępuje obiektywną informację, która dociera do słuchacza – stwierdziła.

Krzysztof Czabański, wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów, w dniu uchwalenia ustawy przez Sejm mówił, że to pierwszy krok zmierzający do „naprawy mediów publicznych”. W marcu PiS chce zmienić strukturę mediów, przekształcając je ze spółek w instytucje kierowane jednoosobowo przez dyrektorów. Zmieni się też sposób ich finansowania. Abonament zostanie zastąpiony opłatą audiowizualną, którą będą obciążeni wszyscy podatnicy.

Nowela wchodzi w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw i traci moc z dniem 30 czerwca 2016 r.

Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji krytykowały wszystkie partie opozycyjne. Krytyczne głosy płynęły również z zagranicy. Wspólną krytykę planowanej reformy mediów publicznych zgłosili m.in. Reporterzy bez Granic, Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Europejska Federacja Dziennikarzy i Europejska Unia Nadawców.

Oprócz noweli ustawy o radiofonii prezydent podpisał w czwartek ustawę o służbie cywilnej, o zmianie wieku edukacji szkolnej i ubezpieczeniu społecznym rolników.

Czytaj także:
Mediów narodowych nie będzie. Będą media PiS

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną