Czarzasty nowym liderem SLD
Włodzimierz Czarzasty pokonał Jerzego Wenderlicha stosunkiem 428 do 305 głosów i został nowym przewodniczącym partii.
Adam Chełstowski/Forum

W sobotę kongres partii wybrał nowego przewodniczącego SLD. Włodzimierz Czarzasty zdobył w drugiej turze wyborów 428 głosów, pokonując tym samym byłego wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha. Podczas konferencji prasowej nowy przewodniczący zaprosił Jerzego Wenderlicha, Leszka Millera oraz Krzysztofa Gawkowskiego do pełnienia funkcji wiceprzewodniczących partii. Jak argumentował: „O standardach łatwiej jest mówić niż je potem realizować”, a zwycięzcy i pokonani powinni „stanąć w jednym rzędzie po to, by SLD poszło do przodu”, tak aby SLD znowu znalazł się w parlamencie.

Podczas kampanii Czarzasty namawiał do konsolidacji i odpowiedniego przygotowania partii, tak aby mogła ona efektywnie współpracować z innymi partiami lewicowymi. Mimo tego jego wybór wzbudził pewne kontrowersje. Działacz SLD Tomasz Lewandowski przyznał w rozmowie z reporterką TVN24, że w związku z nowym przywództwem w partii złoży legitymację i przestanie być członkiem SLD. Zasugerował też powstanie nowego ugrupowania, którego twarzami mogliby być np. Barbara Nowacka czy Robert Biedroń. Być może szeregi partii opuszczą też inni członkowie sojuszu.

Obecnie SLD jest opozycją pozaparlamentarną. W październikowych wyborach partia startowała z list złożonych wspólnie z kandydatami Twojego Ruchu, PPS, Unii Pracy i Partii Zielonych. ZL uzyskała poparcie 7,55 proc. głosujących, nie przekraczając tym samym ośmioprocentowego progu przewidzianego dla koalicji wyborczych.

Tu mogą Państwo przeczytać sylwetkę nowego przewodniczącego SLD.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną