Kraj

Remanent

Czy polsko-niemieckie relacje ulegną zmianie

Kanclerz Angela Merkel i premier Beata Szydło spotkały się już w Brukseli na szczycie Unia–Turcja. Kanclerz Angela Merkel i premier Beata Szydło spotkały się już w Brukseli na szczycie Unia–Turcja. Olivier Hoslet/EPA / PAP
Premier Szydło jedzie do Berlina, który jest inny niż za poprzednich rządów PiS. Kanclerz ta sama, ale inne emocje i cierpliwość wobec Polski.
Plakat upamiętniający 20-lecie polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Berlin, 2011 r. W tym roku, w czerwcu, będziemy obchodzić ćwierćwiecze jego podpisania.Georg Helms/Wikipedia Plakat upamiętniający 20-lecie polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Berlin, 2011 r. W tym roku, w czerwcu, będziemy obchodzić ćwierćwiecze jego podpisania.

Start rządów PiS w sprawach polsko-niemieckich jest lepszy, ale i gorszy niż 10 lat temu. Lepszy, bo nie mamy, jak wtedy, wojny kartoflanej o satyrę na braci Kaczyńskich w niemieckiej gazecie i rozhuśtanej wojny muzealnej z Eriką Steinbach (kto to taki?). Gorszy, bo wtedy inna była kondycja zarówno Unii Europejskiej, jak i Niemiec. W 2005 r. Polska dopiero co weszła do klubu i wciąż miała fory nowicjusza.

Miała je również Angela Merkel, która właśnie o włos wygrała wybory i uczyła się kanclerzowania.

Polityka 7.2016 (3046) z dnia 09.02.2016; Temat Tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Remanent"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018