Kraj

Dęta afera podsłuchowa. Minister Błaszczak powinien przeprosić

Polityka
Prokuratura uznała, że funkcjonariusze policyjnego Biura Spraw Wewnętrznych nie popełnili przestępstwa i nie przekroczyli uprawnień, prowadząc swoje czynności dotyczące afery podsłuchowej.

Sprawa dotyczy audytu zleconego przez byłego już komendanta głównego policji Zbigniewa Maja. Kontrola miała sprawdzić, czy funkcjonariusze policyjnego Biura Spraw Wewnętrznych nielegalnie inwigilowali dziennikarzy.

W ramach BSW utworzono za czasów komendanta Marka Działoszyńskiego specjalną grupę badającą, kto stoi za przekazywaniem mediom treści podsłuchanych w warszawskich restauracjach rozmów polityków i biznesmenów. Sam Zbigniew Maj w niedawnym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” dość surrealistycznie oświadczył, że audyt nie pozwala na stwierdzenie, że dziennikarzy inwigilowano niezgodnie z prawem, ale nie ma też dowodów, że nie inwigilowano. Prokuratura zapoznała się z raportem z audytu i na tej podstawie zajęła stanowisko, że nie ma podstaw do wszczęcia śledztwa.

Prawa nie złamano, BSW jest czyste, ale to rzecz jasna nie oznacza, iż inwigilacji nie było. Z przekonaniem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że zapewne kontrolowano operacyjnie różne osoby, w tym zapewne niektórych dziennikarzy, bo chciano wiedzieć, kto i z jakich pobudek rozdaje materiały z podsłuchanych rozmów.

A to dziennikarzom, a to niejakiemu Stonodze, który drukował tajne materiały ze śledztwa na swoim facebookowym profilu. Jako dziennikarz mogę się oburzać, że policja i inne służby próbują zdemaskować moich informatorów, ale jako obywatel muszę mieć świadomość, że jeżeli ci informatorzy łamią prawo, to podlegają ściganiu.

Ze sprawy rzekomej inwigilacji dziennikarzy za czasów PO i PSL politycy rządzącego PiS uczynili swój sztandar. Śmierdziało na kilometr hipokryzją, kiedy oburzali się na tę okropną Platformę, która łamała demokrację, podsłuchując media. Sprytnie próbowali zagrzebać pamięć o latach 2005–2007, kiedy to podczas ich rządów faktycznie służby państwa nielegalnie inwigilowały dziennikarzy, co potwierdził sąd, przyznając kilku podsłuchiwanym status pokrzywdzonych.

Jeden z dziennikarzy na drodze sądowej uzyskał przeprosiny Centralnego Biura Antykorupcyjnego za nielegalną inwigilację. Tak było kiedyś, ale teraz trafiła się okazja i należało przerzucić winę na Platformę. I prawie się udało, bo niektóre media już przystąpiły do demaskowania układu. Oberwało się byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi, byłemu ministrowi Bartłomiejowi Sienkiewiczowi i byłemu komendantowi głównemu policji Markowi Działoszyńskiemu.

A tu taka niespodzianka. Prokuratura nie znajduje nic nagannego. Grupa z BSW nie przekroczyła uprawnień. Jak znam życie, decyzja prokuratury zostanie zaskarżona. Może sąd coś znajdzie, może inna prokuratura przejmie sprawę i postawi komuś zarzuty. W przeciwnym razie ci, którzy grzmieli o bezprawnej inwigilacji (np. minister Mariusz Błaszczak czy Jacek Sasin), powinni zachować się honorowo i przeprosić za kalumnie, a to w wykonaniu tych panów wydaje się nie do wykonania.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną