Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Działa już nowa ustawa o policji, dopuszczająca dogłębną inwigilację, oczywiście pod pretekstem dbania o bezpieczeństwo. Jakie to rodzi skutki dla obywateli?
Okładka najnowszego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Wielki rozgłos zyskała w ostatnich dniach makabryczna zbrodnia w Warszawie, na młodej dziewczynie, o którą podejrzewany jest, poszukiwany teraz na całym świecie, bibliotekarz Kajetan P. Okazało się, że ten człowiek trzy lata temu przebywał na krótkim stażu w redakcji POLITYKI, która podczas wakacji umożliwia studentom starszych lat zapoznanie się z pracą dziennikarską.

Kajetan P. z początku nie wzbudzał wątpliwości, zwykły student, jakich wielu przewija się przez redakcję każdego roku. Proponował do druku swoje reportaże (nie zostały opublikowane z powodów warsztatowych), przedstawił też trzy konspekty kolejnych propozycji artykułów (także z nich nie skorzystaliśmy, ale tym razem chodziło już o sam temat). Potem zniknął.

Opisujemy jego pobyt w redakcji i drukujemy te konspekty w całości w najnowszej POLITYCE. Autor jawi się w nich jako znawca sztuki kulinarnej, nawiązuje do historii kanibalizmu, a jedną z postaci, która go wyraźnie interesowała, wydaje się Hannibal Lecter… Wszystkie materiały związane z pobytem w redakcji poszukiwanego Kajetana P. przekazaliśmy policji i prokuraturze, może przydadzą się przy tworzeniu jego portretu psychologicznego.

A teraz o głównym temacie najnowszej POLITYKI. Od nieco ponad tygodnia działa już nowa ustawa o policji, dopuszczająca dogłębną inwigilację, oczywiście pod pretekstem dbania o bezpieczeństwo i walki z przestępczością. Nowe przepisy, oprócz umożliwienia śledzenia aktywności telefonicznej czy szerszego niż dotychczas dostępu do tajemnicy adwokackiej, pozwalają praktycznie bez skutecznej kontroli pobierać dane internetowe użytkowników: kto się gdzie logował, jakie strony oglądał, co sobie ściągał na komputer. Potem ta „zassana” przez państwowe służby treść, a raczej tylko jej spis, niby podlega sądowej weryfikacji, ale czego się służby dowiedzą, to już będą wiedzieć, bo przecież nie da się takich informacji „odzobaczyć”.

Jakie to może rodzić skutki dla obywateli, czego się powinni obawiać, co będą robić ze swoją wiedzą funkcjonariusze, czy można się przed tym jakoś obronić – o tym wszystkim przeczytacie Państwo w naszym okładkowym artykule: „Tajemnica? Publiczna!”.

Ponadto w najnowszym numerze: o tym, jak kształtowane przez lata poczucie krzywdy Jarosława Kaczyńskiego i jego partii wpływa na polityczną rzeczywistość kraju, rozmowa Jacka Żakowskiego z Ryszardem Bugajem o motywach jego rezygnacji z doradzania prezydentowi Dudzie. Oraz artykuł o tym, dlaczego Polacy są tak dramatycznie podzieleni w sprawach ideologii i polityki – czy można to jakoś wyjaśnić na gruncie psychologii społecznej.

I jeszcze trzy interesujące sylwetki: krótka kariera inspektora Maja, który nagle zrezygnował z funkcji szefa policji, opowieść o młodym polityku PiS Patryku Jakim, zastępcy ministra Ziobry, czyli jak się dziś robi karierę, oraz portret nowej szefowej „Wiadomości” TVP i jej porządkach przeprowadzanych w najważniejszym programie informacyjnym telewizji publicznej.

Polecam też artykuły o tym, jak trudno się rozwieść z kredytem mieszkaniowym na głowie, a także o wielkich kontrowersjach związanych z występami zwierząt w cyrkach.

To wciąż tylko część naszych propozycji z najnowszej POLITYKI. Zachęcam do przeczytania innych, nie mniej interesujących artykułów, bo oferta jest bardzo bogata i dla każdego.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną