Google Polska po interwencji POLITYKA.PL usuwa autopodpowiedź „jak wstąpić do ISIS”
W polskiej wersji wyszukiwarki Google po wpisaniu frazy „jak wstąpić” wśród autopodpowiedzi nie powinniśmy już zobaczyć określenia dotyczącego tzw. Państwa Islamskiego.
Polityka

POLITYKA.PL zaalarmowała Google w czwartek po południu, reakcja była natychmiastowa. Nasze zaniepokojenie wzbudziło to, co zobaczyliśmy na ekranie po wpisaniu do wyszukiwarki frazy „jak wstąpić do”. Wśród dziesięciu autopodpowiedzi na pierwszych miejscach były dość neutralne określenia: „jak wstąpić do zakonu”, „jak wstąpić do wojska”, „jak wstąpić do partii”. Szósta podpowiedź: „jak wstąpić do ISIS”.

Uznaliśmy, że fraza ta mogłaby stanowić potencjalną zachętę, by zainteresować się wstąpieniem w szeregi Państwa Islamskiego. Co więcej, rok temu szerokim echem odbiła się sprawa angielskiej wersji tego samego hasła. Wówczas po interwencji BBC z angielskiej wersji wyszukiwarki zniknęła autopodpowiedź „how to join ISIS”.

Skąd się biorą autopodpowiedzi w wyszukiwarce? Są generowane automatycznie przez algorytm, bez udziału człowieka – możemy przeczytać na stronie Google. To, co nam podpowie wyszukiwarka, zależy przede wszystkim od popularności danego hasła, tzn. ile razy internauci wpisywali je w okienko wyszukiwarki, ale także z treści stron internetowych. Nie jest pewne, czy popularność akurat tego hasła wynikała z rzeczywistej chęci przystępowania do ISIS, czy z ciekawości internautów. Nie wiemy, ile razy hasło to zostało wpisane do polskiej wyszukiwarki, Google Polska nie ujawnia takich danych.

W tej chwili autopodpowiedź „jak wstąpić do ISIS” już nie powinna się wyświetlać, choć oczywiście samo hasło można wpisać ręcznie. Nie ma możliwości wyłączenia autopodpowiedzi, a sam Google ingeruje w to, co się podpowiada, bardzo rzadko. Zwykle po czyjejś interwencji.

Tzw. Państwo Islamskie (ISIS) jest organizacją terrorystyczną, od 2014 r. funkcjonującą jako samozwańczy kalifat na terytorium Syrii i Iraku. Organizacja prowadzi aktywną kampanię rekrutacyjną niemal na całym świecie, wykorzystując w tym celu internet i media społecznościowe. Do ISIS dołączyło wielu jego zwolenników z Europy i USA. Państwo Islamskie i powiązane z nim organizacje terrorystyczne odpowiadają za szereg zamachów terrorystycznych, w tym ten z listopada 2015 r. w Paryżu, gdzie zginęło 137 osób.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną