Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Sprawa współpracy Lecha Wałęsy z SB, ciągnąca się już wiele lat, nabrała gwałtownego przyspieszenia po ujawnieniu akt „Bolka” z szafy generała Kiszczaka. Budzi tak wielkie emocje, ponieważ nie dotyczy tylko osobiście legendarnego lidera Solidarności.
Okładka najnowszego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Z tą postacią związane są początki III RP, wielki polityczny przełom pod koniec lat 80., ustrojowa transformacja, budowanie zrębów demokracji. Dlatego atak na Wałęsę staje się jednocześnie próbą weryfikacji najnowszej historii, pognębienia jednych i wyniesienia nowych bohaterów.

Kim zatem był i jest Lech Wałęsa? Wielkim Polakiem czy małym Bolkiem? Kto i dlaczego chce go zniszczyć? Ile w biografii Wałęsy win, a ile zasług? Temu tematowi poświęcamy okładkę i kilka pozycji w najnowszym wydaniu POLITYKI. O sprawie Wałęsy piszą Jerzy Baczyński, Adam Szostkiewicz, Jan Skórzyński, a całości dopełniają dwa bardzo interesujące wywiady z ludźmi, którzy znali byłego lidera „S” w czasach walki z PRL i z nim współpracowali: z Andrzejem Celińskim i Karolem Modzelewskim. Gorąco polecam wymienione wyżej teksty.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE? O rządowej studniówce bez balu i o ministrach (którzy w górę, którzy w dół). O lewicy wykazującej dziwną skłonność do PiS. O Planie Morawieckiego (opowiada o nim w wywiadzie sam autor, wicepremier rządu); o Tomaszu Arabskim, który ma zostać kimś w rodzaju „kozła smoleńskiego”. I o pacjentce Korze, która mimo statusu gwiazdy popkultury jak wielu innych chorych Polaków boryka się z brakiem dostępu do kosztownych leków.

Polecam też rozmowę Jacka Żakowskiego z Marią Peszek, o jej nowej płycie, o przeżywaniu strachu – ludzkiego i politycznego, i o tym, czy piosenkarka zapisze się do KOD. I jeszcze dwa pożegnania ze zmarłymi ostatnio wybitnymi postaciami kultury: z Andrzejem Żuławskim i Umberto Eco.

Na deser: nasze oscarowe typy przed zbliżającą się galą rozdania tych nagród, czyli kto powinien dostać statuetkę, a kto dostanie. To tylko niektóre artykuły z najnowszej POLITYKI, polecam też wszystkie inne, bo oferta jak zwykle bogata.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną