Kraj

IPN szukał u Kiszczaka teczki na Jaruzelskiego

Wojciech Jaruzelski w 2007 r. zeznawał na procesie Czesława Kiszczaka. Wojciech Jaruzelski w 2007 r. zeznawał na procesie Czesława Kiszczaka. Stefan Maszewski / Reporter
Ustaliliśmy, że to nie teczki TW „Bolka” były głównym powodem rewizji w willi byłego ministra spraw wewnętrznych.
Polityka

Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej szukał materiałów dotyczących tajnego informatora Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego o pseudonimie Wolski. Tak wynikało z pisemnego postanowienia o przeszukaniu i żądaniu wydania rzeczy.

Prokurator podejrzewał, że teczka Wolskiego może być w domu Kiszczaków od stycznia 1999 r. Tajny Informator Wolski, to według ustaleń historyków pseudonim Wojciecha Jaruzelskiego, nadany mu w 1946 r., kiedy to miał być zwerbowany do tajnej współpracy przez GZI WP.

Pod koniec ubiegłego roku do pionu śledczego IPN wpłynęło urzędowe doniesienie o zaginięciu z Centralnego Archiwum Wojskowego wykazanej w ewidencji teczki t.i. Wolskiego. Prawdopodobnie podejrzenie, że teczka trafiła pod strzechę Czesława Kiszczaka, wynikało z faktu, że w 1946 r. był on funkcjonariuszem GZI WP i mógł uczestniczyć w werbunku Jaruzelskiego. Obu oficerów połączyła później przyjaźń. Kiedy Jaruzelski piastował najwyższe funkcje w Polsce Ludowej, Kiszczak awansował w hierarchii. Na wniosek Jaruzelskiego został ministrem spraw wewnętrznych.

Teczki t.i. Wolskiego jednak w szafie Kiszczaka nie znaleziono, zadowolono się dokumentacją dotyczącą t.w. „Bolka”.

Więcej o tej sprawie i zagospodarowywaniu kwitów z willi państwa Kiszczaków w artykule Piotra Pytlakowskiego „Akcja Teczki” w najnowszym wydaniu POLITYKI, już od wtorku w wydaniu cyfrowym, od środy w kioskach.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną