Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Zasadniczą cechą ideologii nowej władzy jest przejęcie wszystkich stanowisk w państwie. Jak na to zareaguje społeczeństwo? Czy będzie się buntować, czy raczej zacznie się dostosowywać?
Okładka najnowszego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Rewolucja PiS rozlewa się na cały kraj – od Trybunału Konstytucyjnego, przez media, rozmaite instytucje, po stadniny koni. Zasadniczą cechą ideologii nowej władzy jest przejęcie wszystkich stanowisk w państwie, bo jej zdaniem tylko ludzie PiS są w stanie moralnie sprostać wymogom „dobrej zmiany”. Kompetencje są w takiej sytuacji kwestią drugo-, a może nawet trzeciorzędną.

Bezceremonialność tej zmiany, brak wahań i skrupułów mają pokazywać, że nowe porządki są nieuniknione i nieodwoływalne, że trzeba się z tym pogodzić – im wcześniej, tym lepiej, bo władza też ma granice swojej cierpliwości. Jak na to zareaguje społeczeństwo? Czy będzie się buntować, czy raczej zacznie się dostosowywać? Czy PiS nadal będzie robiło, co chciało, zwalniało, kogo chciało i mianowało dowolnego człowieka na dowolne stanowisko? Czy da się okiełznać tę rewolucję? – pytamy na okładce najnowszej POLITYKI. I staramy się odpowiedzieć w kilku artykułach: „Lejce i bat”, „Między buntem a rezygnacją”, „Koń by się uśmiał” oraz „Żegnaj Skarbie”.

Co jeszcze w najnowszym numerze POLITYKI? Jako pierwsi drukujemy fragmenty niepublikowanej jeszcze książki Roberta Krasowskiego, czyli trzeciego tomu jego Historii III RP, tym razem pod tytułem „Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wielki konflikt”. Krasowski jest wnikliwym obserwatorem polskiej polityki, znanym z oryginalnych ujęć i zaskakujących interpretacji. Tym razem pisze głównie o Jarosławie Kaczyńskim i jego idei IV RP. Zachęcam.

Ponadto w POLITYCE: bardzo interesująca rozmowa z prof. Andrzejem Friszkem o tym, co dokładnie jest w dokumentach z szafy Kiszczaka, o skomplikowanej sprawie sędziego Łączewskiego, o tym, jak to Hajnówkę podzielił marsz pamięci o tzw. Żołnierzach Wyklętych. Prezentujemy też raport z badań nad postawami Polaków wobec idei „rządów silnej ręki” – czy i komu się podobają? I jeszcze o piciu w pracy i poza nią oraz o kobietach ze skłonnościami pedofilskimi.

Polecam też teksty z działu „zagranica”, zwłaszcza artykuł o tym, jak państwa na świecie bronią swojego honoru, i materiał o przypadku Chorwacji, która też właśnie przeżywa swoją „dobrą zmianę”.

To wciąż mała część atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla Państwa w najnowszej POLITYCE. Zachęcam do zapoznania się z całością.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną