„Obrońmy ład konstytucyjny” – ponad 50 tys. ludzi na marszu KOD w Warszawie
W Warszawie ponad 50 tys. osób wzięło udział w marszu KOD i Nowoczesnej, wyrażając sprzeciw wobec rządów PiS.
Krystyna Głowacka/Facebook

„Już prawie cztery miesiące mówimy o wolności i demokracji. Mówimy o tym, że Trybunał Konstytucyjny jest potrzebny, żeby bronić nas – obywateli – przed zakusami władzy. Żeby bronić tych, którzy nie wygrali. Żeby bronić mniejszości” – podkreślał Mateusz Kijowski, zapowiadając kolejny marsz Komitetu Obrony Demokracji. Raz jeszcze w obronie Trybunału Konstytucyjnego.

Sobotnia manifestacja odbywała się pod hasłem „Przywróćmy ład konstytucyjny”, co wiązało się ze środowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego oraz wydaną w piątek opinią Komisji Weneckiej na temat zmian w ustawie o TK. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że nie opublikuje wyroku Trybunału, stwierdziła ponadto, że kryzys konstytucyjny rozpoczął się za poprzedniej kadencji.

Marsz wyruszył o godz. 13 spod siedziby Trybunału, a skończył się pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Według szacunków zastępcy prezydenta Warszawy Jarosława Jóźwiaka uczestniczyło w nim ponad 50 tysięcy osób.

W trakcie przemarszu głos zabierali m.in. szef Nowoczesnej Ryszard Petru, lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, posłanka PO i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka.

„Nie sądziłam, że Jarosław Kaczyński dokona czegoś tak wielkiego. Wyprowadził tysiące ludzi na ulice w obronie konstytucji. Normalnie gdyby Polska działała jak państwo prawa, nie stanęlibyśmy tutaj obok siebie. Bo nas wiele różni” – mówiła Nowacka.

„Jesteśmy tu, by okazać szacunek polskiej konstytucji. Wielu z nas boi się, że będziemy mieli w Polsce dyktaturę. Nie bójcie się, obronimy polską demokrację!” – podkreślała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

„Jesteśmy tu, by cała Polska wiedziała, że opozycja potrafi działać wspólnie” – mówił dalej były minister sprawiedliwości Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

Uczestnicy marszu skandowali hasła: „Drukujcie!”, „Zima wasza, wiosna nasza”, „Wolność, równość, demokracja”, „Tu jest Polska” i „My, naród”. Obecne były flagi Polski i Unii Europejskiej.

Akcja rzutnikowa

Protest KOD i Nowoczesnej nie jest jedynym odbywającym się dziś w obronie Trybunału Konstytucyjnego. Oddzielną akcję przed Kancelarią Premiera kontynuuje partia Razem, wyświetlając na elewacji siedziby szefowej rządu wyrok TK. Na dzisiejszy wieczór zaplanowane jest czytanie fragmentów konstytucji.

Nie tylko Warszawa

Sobotnie demonstracje w obronie Trybunału Konstytucyjnego odbyły się także poza Warszawą, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Lublinie.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną