Kraj

Kaczyński w TVP Info: Żadnych ustępstw w sprawie TK nie będzie

Krystian Maj / Forum
Żadnych złudzeń, panowie – przekazał Jarosław Kaczyński Polakom w orędziu w TVP Info, dla niepoznaki nazwanym wywiadem. Co wiemy po tym wystąpieniu?

Szef PiS nie cofnie się ani o krok w konflikcie o Trybunał Konstytucyjny. Wyrok, w którym Trybunał uznał ustawę o sobie za w całości sprzeczną z konstytucją, Kaczyński nazwał prywatnym stanowiskiem grupy osób. Delikatnie pogroził przy tym Beacie Szydło; gdyby pani premier przemknęło przez myśl opublikowanie orzeczenia, to zdaniem jej partyjnego przełożonego dostałaby zarzuty karne.

Trybunał złamał konstytucję, bo zdaniem Kaczyńskiego nie mógł orzekać o ustawie wbrew zapisom tejże ustawy.

Opozycja, powiada prezes, działa w sposób nienormalny, bo nie pozwala rządzić. Jej propozycje w sprawie rozwiązania sporu są więc nie do przyjęcia.

Sędziowie wybrani przez poprzedni Sejm nie są sędziami.

I, to już oczywista oczywistość, stanowisko Komisji Weneckiej, która uznała, że ustawa o Trybunale zagraża zasadzie rządów prawa, zostanie zignorowane. Polska ma się przecież rządzić polskim prawem, nic tu po mędrkach z zagranicy, nawet jeśli zaprosił ich tu przedstawiciel ekipy dobrej zmiany.

Co w takim razie zrobi PiS? Kaczyński zapowiedział powołanie komisji ekspertów, którzy pod auspicjami Sejmu będą obradowali tak długo, aż upływ czasu da partii rządzącej większość w Trybunale, a przynajmniej przychylnego jej prezesa, co nastąpi najpóźniej w grudniu, gdy upłynie kadencja Andrzeja Rzeplińskiego.

Kaczyński nie przestraszył się więc ani presji z zagranicy, ani sondażu „Rzeczpospolitej”, w którym trzy czwarte badanych opowiedziało się za publikacją wyroku Trybunału. Zignorował głos europosła PiS Kazimierza Ujazdowskiego, który namawiał do ustępstw. Nie wróżę temu politykowi świetlanej przyszłości w partii tego prezesa.

Rafał Matyja w wywiadzie dla POLITYKI mówił niedawno, że Kaczyński działa w ramach cyklów; okres względnego spokoju poprzedza fazę ostrzejszą. Teraz – co pokazują też słowa Antoniego Macierewicza o bombie w Smoleńsku – PiS poszło po bandzie. Zachowuje się tak, jakby statut ugrupowania zaczynał się od słów: „Nam więcej wolno”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

PiS wprowadza „ruski ład”? Polska spiera się z UE, Kreml klaszcze

„Ruski ład” w Polsce to scenariusz, któremu Kreml kibicuje od lat. Zresztą do tej pory prognozy Rosjan sprawdzają się co do joty. Co to oznacza? Że Polska z Unii formalnie wprawdzie nie wystąpi, ale osunie się na jej peryferie.

Agnieszka Bryc
22.07.2021
Reklama