Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

PiS wytnie więcej z Puszczy Białowieskiej. Europa na pewno się tym zainteresuje

Renata i Marek Kosińscy / Forum
Dla ministra Szyszki „inżyniera ekologiczna” ma być jedynym sposobem na ochronę puszczańskiej różnorodności. Dla zwolenników zostawienia Puszczy samej sobie to czarny dzień dla polskiej przyrody.

Minister środowiska pozwala na zwiększoną wycinkę w Nadleśnictwie Białowieża. Dla Jana Szyszki, podzielającego pogląd, że obecny wygląd Puszczy Białowieskiej jest przede wszystkim dziełem rąk ludzkich, „inżyniera ekologiczna” ma być jedynym sposobem na ochronę puszczańskiej różnorodności, niszczonej przez owady i ekologów. Dla zwolenników zostawienia Puszczy samej sobie Wielki Piątek 2016 r. był czarnym dniem polskiej przyrody.

Decyzja została ogłoszona w poetyce niezrozumiałej dla osób niezwiązanych z gospodarką leśną. Minister godzi się bowiem, by w Nadleśnictwa Białowieża (w Puszczy działają trzy nadleśnictwa) wyciąć w latach 2012–21 w sumie do 188 tys. m sześć., gdy wcześniejsze plany przewidywały znacznie mniejszy limit, na poziomie 63,4 tys. m sześć. Dla ułatwienia: bardzo duży świerk to kilka metrów sześciennych drewna.

Naukowe uzasadnienie wycinki jest wątłe. Minister, który ma głos decydujący w sprawie ochrony Puszczy, podpisał właśnie z dyrektorem Lasów Państwowych „Program dla Puszczy Białowieskiej jako dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego”.

Minister z dyrektorem powołują się tam na niedawną konferencję naukową o Puszczy, zorganizowaną przez resort Szyszki: wszyscy uczestnicy spotkania zgadzali się, że koniecznie ciąć trzeba, a twierdzeń przeciwstawnych nie podnoszono.

Choć trzeba przyznać, że minister obiecuje nie ciąć w odrębnym od nadleśnictwa Białowieskim Parku Narodowym i proponuje eksperymentalne pozostawienie tylko jednej trzeciej części tzw. lasu gospodarczego bez ingerencji drwali. Przy czym, jak to u ministra Szyszki, zapowiedzi są mgliste i wciąż nie wiadomo, które fragmenty będą oszczędzone, a gdzie i kiedy zacznie się wycinanie.

Decydując się na wycinkę, rząd PiS wkracza raźnym krokiem na pole minowe. O cięte drzewa będzie pytać Komisja Europejska, stojąca w Unii na straży przestrzegania prawa, w tym zasad ochrony przyrody. O tym, jak minister Jan Szyszko je interpretuje, dał dowód w swojej poprzedniej kadencji próbą budowy drogi przez unikatową w skali kontynentu dolinę Rospudy. Zresztą minister nadal za kompromitację uważa trasę alternatywną, tańszą i prostszą w budowie. Jego zdaniem zniszczyła ona pola rolników, podczas gdy niewybetonowana dolina zarasta i gatunki tam wymierają.

W Europie Puszcza Białowieska jest miejscem rozpoznawalnym, toteż można się spodziewać, że i jej sytuacja zainteresuje korespondentów prasy zagranicznej. PiS może wiele mówić o asertywności Polski w świecie, ale szczerze przejmuje się fatalną opinią, na którą zapracowało choćby zamachem na Trybunał Konstytucyjny i czystkami w mediach publicznych.

Puszczę Białowieską łatwo dopisać do tej listy. Tym łatwiej, że zapowiadana przez ministra Szyszkę wizja przyszłości polskiej części Puszczy zmierza ku teraźniejszości w jej białoruskiej części.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną