Kraj

Petru miał maturę polityczną, a wrócił do przedszkola

Wojciech Olkuśnik/Życie / Forum
Wystąpienie Ryszarda Petru po spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim jest strasznym ciosem dla opozycji i całej formacji opozycyjnej, która chodzi na marsze – komentował prof. Wiesław Władyka w TOK FM.

Inicjatorem spotkania był Jarosław Kaczyński. Z zaproszonymi liderami opozycji prezes PiS rozmawiał o kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Nie doszło jednak do żadnych ustaleń, a Jarosław Kaczyński nie zadeklarował, że opublikuje wyrok TK. Mimo to Ryszard Petru ogłosił, że widzi „światełko w tunelu”.

Ja przeżyłem wstrząs – mówił w TOK FM prof. Wiesław Władyka, publicysta POLITYKI. – Oczy przecierałem ze zdumienia. To, co wygadywał w stanie euforii... Ten lider opozycji – jak się kiedyś mienił – nagle infantylne i chaotyczne podawał informacje, o czym rozmawiano. Próbowałem złapać sens tego zdarzenia i mi się nie udało. Człowiek, który wydawało się, że osiągnął maturę polityczną, nagle wrócił do przedszkola w podskokach, wymachując workiem z kapciami – komentował publicysta POLITYKI.

Według Władyki czwartkowe wystąpienie Petru jest strasznym ciosem dla opozycji i całej formacji opozycyjnej, która chodzi na marsze i wiece. – To też cios dla całego zbioru ludzi, który go otaczają w Sejmie, szczególnie dla kobiet, posłanek z Nowoczesnej, które tak doskonale się do tej pory prezentowały w debatach parlamentarnych i telewizyjnych. A tu nagle ich lider mówi o jakimś światełku i nie stawia podstawowego pytania i warunku prezesowi PiS. Tym warunkiem jest według Władyki publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tak zwanej ustawy naprawczej przygotowanej przez PiS.

Tomasza Wołek uważa, że Petru pokazał swoją niedojrzałość polityczną i wielką naiwność. Jego zdaniem jak polityk zachował się Grzegorz Schetyna: – Nie dał się zwieść i oczarować słówkami. Ta zagrywka Kaczyńskiego to z jednej strony jest chytry plan obezwładnienia i rozbicia opozycji. Ale to jest też przejaw jej słabości.

Według Jacka Żakowskiego prezes PiS skutecznie czaruje, zwłaszcza Ryszarda Petru, ale – jak sądzi publicysta POLITYKI – to może efekt braku doświadczenia politycznego. – Mnie sytuacja przypomina słynne spotkania gen. Kiszczaka z różnymi grupami opozycjonistów przed Magdalenką, które miały prowadzić do porozumienia. A tak naprawdę chodziło o poprawę wizerunkową – podsumował Żakowski.

Posłuchaj całej audycji TOK FM »

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną