Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Po raz pierwszy rocznica katastrofy smoleńskiej będzie miała – w praktyce – charakter oficjalnego państwowego święta.
Okładka najnowszego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Po raz pierwszy rocznica katastrofy smoleńskiej będzie miała – w praktyce – charakter oficjalnego państwowego święta. PiS chce z tych obchodów zrobić pokaz swojej siły i dowód społecznego poparcia. Rzecz jednak w pytaniu, rocznica czego będzie naprawdę obchodzona: lotniczej katastrofy czy „aktu terroru”, jak mówił ostatnio Antoni Macierewicz?

Za nami bowiem sześć lat smoleńskiego kłamstwa, głoszenia, bez żadnych w istocie dowodów, teorii zamachu, zbrodni na polskim prezydencie, współuczestnictwa albo przynajmniej zacierania śladów przestępstwa przez poprzednie władze. Jak mogło dojść do tego, że połowa Polaków uważa teraz, że nie wie, co się stało pod Smoleńskiem, a jedna czwarta wprost mówi o zamachu?

Historię badania katastrofy, śledztwa, całej prawicowej propagandy i tworzenia smoleńskiej mitologii przypomina w najnowszej POLITYCE Grzegorz Rzeczkowski w artykule „Smoleńsk – kłamstwo i mit”. Polecam także wywiad z fizykiem, prof. Pawłem Artymowiczem (brał udział jako ekspert w badaniu wypadku), który punkt po punkcie zbija argumenty i ostatnie „ustalenia” tzw. zespołu Macierewicza.

Co ponadto w najnowszym wydaniu POLITYKI? O tym, jak rząd wdraża akcję „500+” – na ile realne są cele, jakich władza się spodziewa; o fenomenie uległości wobec Jarosława Kaczyńskiego, którą widać w jego otoczeniu i wśród wyborców; o Kukiz’15, który miał się rozlecieć, a staje się coraz popularniejszy.

Zachęcam także do prześledzenia konfrontacji Jacka Żakowskiego z Andrzejem Zybertowiczem, doradcą prezydenta Dudy, tłumaczącego w wywiadzie, na czym polega pisowskie rozumienie demokracji. Jak również do lektury raportu Juliusza Ćwielucha nie tyle o obronności, ile bezbronności polskiej armii.

I jeszcze kilka reportaży: o zatrudnianiu internetowych trolli do politycznych komentarzy, o więzieniu przez pomyłkę oraz o kobiecie, która porzuciła dwójkę swoich dzieci w kościołach – dlaczego to zrobiła?

To tylko mała część naszych propozycji, polecam wszystkie inne artykuły i wywiady, a także oscarowy film z kultowej serii dołączony do część nakładu POLITYKI: „Mad Max: Na drodze gniewu” z Tomem Hardym i Charlize Theron.

Miłego czytania i oglądania!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną