Kraj

Sędziowie punktują PiS. Orzeczenia Trybunału są ostateczne

Maciej Jeziorek / Forum
Krajowa Rada Sądownictwa wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

W czwartek Krajowa Rada Sądownictwa wydała oświadczenie dotyczące nieopublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego przez premier Beatę Szydło. KRS stwierdza jednoznacznie, że „zgodnie z art. 190 pkt 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”.

Rada zaznaczyła również, że opublikowanie każdego ogłoszonego wyroku TK jest ustawowym obowiązkiem Prezesa Rady Ministrów. W oświadczeniu napisano, że „brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia go mocy powszechnie obowiązującej i nie zwalnia nikogo z jego stosowania”. Oświadczenie zostało podpisane przez wiceprzewodniczącego płk. Piotra Raczkowskiego, sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego.

Sprzeciw wobec listu Ziobry

W drugim opublikowanym na stronie organu orzeczeniu Krajowa Rada Sądownictwa wyraża stanowczy sprzeciw wobec „bezprecedensowych prób ingerowania i wpływania na sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego”.

Jest to odpowiedź na wczorajszy list Zbigniewa Ziobry, który został dostarczony sędziom TK. Prokurator Generalny zawarł w nim instrukcje oraz informacje o konsekwencjach, które grożą sędziom, o ile nie zaprzestaną prac w Trybunale. „Niepodporządkowanie się postanowieniom tej instrukcji grozi konsekwencjami prawnymi dla sędziów TK” – streszczał wymowę dokumentu prezes Andrzej Rzepliński.

KRS oceniła, że występujące w liście Ziobry sformułowania są „próbą wywierania wpływu i zastraszania sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny nie ma żadnych uprawnień do kontroli orzeczeń wydawanych przez Trybunał Konstytucyjny”.

W swoim stanowisku KRS punktuje wypowiedzi Prokuratora Generalnego. Jej zdaniem godzą one w trójpodział władzy zagwarantowany w konstytucji jako jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawnego. Co więcej – pisze KRS – „wystąpienia takie mają bezpośredni wpływ na stosowanie prawa przez sądy i godzą w niezawisłość sędziów”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną