Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Policja bez generałów

W marcu z pracą w policji pożegnała się pierwsza kobieta mianowana na stanowisko generała – Irena Doroszkiewicz. W marcu z pracą w policji pożegnała się pierwsza kobieta mianowana na stanowisko generała – Irena Doroszkiewicz. Michał Dyjuk / Reporter

W czynnej służbie w policji został już tylko jeden generał. Stutysięczną formacją od lutego zarządza ppłk i to jako pełniący obowiązki.

Wietrzenie generalskich stanowisk zaczęło się jeszcze za czasów poprzedniego komendanta Marka Działoszyńskiego. Zarządzając policją w latach 2012–15, dokonywał wielu zmian na najwyższych stanowiskach. To, co komendant Działoszyński zaczął, do prawdziwej wirtuozerii doprowadził nominowany przez Prawo i Sprawiedliwość komendant Zbigniew Maj. Dowodził policją zaledwie dwa miesiące, ale jego rządy i tak pozostaną w pamięci. Policyjną wierchuszkę dosięgnęła wówczas fala nagłych zachorowań i wielu osobom znienacka skomplikowało się życie osobiste.

Jedna z tych przypadłości, czyli względy osobiste, spowodowała odejście zastępcy komendanta głównego policji Cezarego Popławskiego. Okazało się, że 49-letni generał miał tego pecha, że służbę zaczął od praktyki w ZOMO, które wkrótce przemianowane zostało na oddziały prewencji. Ale cztery literki w papierach zostały. W połowie stycznia raport o odejście ze służby złożył również nadinspektor (odpowiednik generała) Dariusz Banachowicz. Ten również karierę zaczynał jeszcze w milicji, i to w 1983 r. Co z tego, że miał świetne oceny przełożonych, został wytypowany do Wyższej Szkoły Inspektorów we Francji, a także przeszedł przeszkolenie w FBI? W marcu z pracą w policji pożegnała się pierwsza kobieta mianowana na stanowisko generała – Irena Doroszkiewicz. Żeby móc mianować panią generał na stanowisko, trzeba było nawet zmienić przepisy i opracować wzór kobiecego munduru generalskiego. Komendą wojewódzką w Opolu zarządzała aż trzy miesiące. W wieku 51 lat odeszła na emeryturę. Wybrała wariant „z przyczyn osobistych”.

Polityka 16.2016 (3055) z dnia 12.04.2016; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama