Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego numeru POLITYKI Okładka najnowszego numeru POLITYKI Polityka
Powrócił temat przerywania ciąży. Okazuje się, że nawet tak zwany kompromis aborcyjny jest teraz zagrożony.
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Powrócił temat przerywania ciąży. Okazuje się, że nawet tak zwany kompromis aborcyjny – przez wielu postrzegany jako daleko idące ustępstwo wobec Kościoła (mamy w Polsce jedną z najsurowszych regulacji prawnych w tej sprawie w Europie) – jest teraz zagrożony.

Do boju o całkowity zakaz aborcji ruszyli religijni fundamentaliści, a partia rządząca, wcześniej jako opozycja wspierająca ich postulaty, teraz ma z tym polityczny problem. Ale powróciły też dylematy moralne: czym jest płód, od kiedy zaczyna się człowiek, dokąd sięga wola kobiety, czy jej brzuch jest „sejfem Pana Boga”, bo i takie określenie ostatnio się pojawiło?

W najnowszej POLITYCE, w rozmowie z Malwiną Dziedzic zatytułowanej „Prawo ludzkie i nieludzkie”, bardzo interesująco o tym mówi filozof i bioetyk Jan Hartman, pokazując stan prawny i etyczny, argumenty obu stron i jakie wynikają z nich konsekwencje dla życiowej praktyki. W uzupełnieniu proponujemy artykuł Elżbiety Turlej o tym, jak naprawdę wygląda dzisiaj rzeczywistość aborcyjna, ile jest zabiegów legalnych i nielegalnych, jak do tej kwestii podchodzą kobiety, dlaczego decydują się na aborcję i jak postrzegają obecne spory.

Ponadto w POLITYCE: o tym, czym był dla Polski chrzest Mieszka I przed 1050 laty, opowiada znakomity mediewista prof. Henryk Samsonowicz, o teorii chaosu, która rządzi dzisiejszą polską polityką, o Sławomirze Cenckiewiczu, kontrowersyjnym historyku, który może zostać prezesem IPN, o tym, jak rodzice wracają po dzieci do domów dziecka, aby uzyskać pieniądze z programu 500 plus, o tzw. watchdogach, organizacjach patrzących władzy na ręce i pilnujących praw człowieka, oraz o  szykanowanych w Sejmie dziennikarzach.

I jeszcze o tym, jak Facebook szuka i zachęca do siebie tych, którzy dotąd na „fejsie” się nie zalogowali, o trudnej sztuce podróżowania z dzieckiem i o polskich „poganach”, artystach zafascynowanych przedchrześcijańską Słowiańszczyzną.

A z okazji Chrztu Polski do części nakładu dodaliśmy „Pomocnik Historyczny”, w całości poświęcony temu epokowemu dla kraju wydarzeniu. Zachęcam do kupna POLITYKI z „Pomocnikiem”.

A już za tydzień wielka atrakcja: wraz z numerem naszego tygodnika będzie można kupić prawdziwy filmowy megahit, „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”, do czego już dzisiaj Państwa zachęcam.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną