Kraj

Komu płaci PiS

Na co partia rządząca wydaje publiczne pieniądze

W rachunkach PiS próżno szukać faktur za drogie hotele czy garnitury. Ale trzeba gdzieś zaoszczędzić, aby wystarczyło na ochronę prezesa czy na kosztowną obsługę prawną. W rachunkach PiS próżno szukać faktur za drogie hotele czy garnitury. Ale trzeba gdzieś zaoszczędzić, aby wystarczyło na ochronę prezesa czy na kosztowną obsługę prawną. Witold Rozbicki / Reporter
PiS wydało setki tysięcy złotych na ochronę prezesa, adwokatów, którzy go reprezentują, i zaprzyjaźnionych ekspertów, którzy teraz obsadzają państwowe stanowiska.
Dawid Jackiewicz, jako minister skarbu rozdaje posady w państwowych spółkach.Marek Wiśniewski/Forum Dawid Jackiewicz, jako minister skarbu rozdaje posady w państwowych spółkach.

Przeanalizowaliśmy tysiące stron wyciągów z kont bankowych PiS. To wydatki partyjne za 2015 r., finansowane z subwencji (pieniądze pochodzące z budżetu państwa) i w mniejszej części ze składek członkowskich. PO z budżetu dostała 17,7 mln zł, a PiS 16,5 mln zł. Do końca marca partie miały obowiązek złożyć do Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania finansowe.

Ostatni rok to podwójne wybory i spora część pieniędzy poszła na fundusz wyborczy: PiS przeznaczyło na to prawie 5,4 mln zł, a PO niespełna 10,3 mln zł. Z ostatniej subwencji PiS spłaciło też 5 mln kredytów bankowych.

Platforma najwięcej wydała w zeszłym roku na wynagrodzenia dla pracowników – 5,8 mln zł. Skarbnik zarabia 8 tys. zł miesięcznie, a szeregowi pracownicy aparatu od 2 do 7 tys. Choć z wyciągów bankowych wynika, że PiS wcale nie zatrudnia mniej pracowników, to jednak mniej wydało na ich pensje – 1,7 mln zł, bo w partii Kaczyńskiego są one po prostu mniejsze. Głównodowodząca sekretariatu prezesa Barbara Skrzypek dostaje 5,5 tys. zł, a Maciej Wąsik (dziś poseł i zastępca Mariusza Kamińskiego w rządzie) zarabiał w centrali partii prawie 7 tys. zł.

Łańcuch pokarmowy

Z wydatków na cele statutowe w rozliczeniu PiS największą pozycją są faktury zapłacone firmom zewnętrznym: 3,8 mln, a w PO niespełna 600 tys. zł.

Polityka 17.2016 (3056) z dnia 19.04.2016; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Komu płaci PiS"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019