Kraj

Pełen szacun

Pełnomocnik rządu na Kongresie Kobiet palnął o zakonnicach. I się zaczęło…

jjmusgrove / Flickr CC by 2.0
Czy rząd PiS zacznie szanować kobiety dopiero wtedy, gdy wstąpią do jakiegoś zakonu?

W związku z trwającym Kongresem Kobiet ma miejsce pogłębiona dyskusja o kobietach. „Wokół sytuacji kobiet w Polsce narosło wiele mitów” – zauważył w liście do uczestniczek Kongresu prezydent Andrzej Duda, sygnalizując, że temat jest trudny.

Mimo to obecny na Kongresie pełnomocnik rządu ds. równego traktowania i społeczeństwa obywatelskiego zapewnił, że rząd PiS szanuje wszystkie kobiety, które pełnią bardzo ważne role społeczne, tzn. role matek, babć, kobiet pracujących w spółkach, urzędach, szkołach, na uczelniach, w szpitalach, ośrodkach zdrowia, domach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych. Jak również te kobiety, które realizują swoje aspiracje życiowe, a zwłaszcza kobiety, „o których bardzo rzadko się mówi: kobiety zakonnice, które realizują swoje powołanie ewangeliczne”.

Pełnomocnik nie wyjaśnił, kto i dlaczego kwestię kobiet zakonnic przemilcza, ale można się domyślać, że chodzi o rząd koalicji PO-PSL, który ten temat przez osiem lat uparcie zamiatał pod dywan i przykrywał innymi, wygodnymi dla siebie tematami.

Niestety pełnomocnik nie ujawnił, jaki jest stosunek rządu PiS do kobiet, które nie pełnią bardzo ważnych ról społecznych, nie realizują swoich aspiracji życiowych oraz nie są zakonnicami. W szczególności nie jest jasne, czy rząd PiS te kobiety także szanuje, czy też zacznie je szanować dopiero wtedy, gdy się w końcu ogarną i zgodzą na pełnienie ważnych ról społecznych albo chociaż wstąpią do jakiegoś zakonu.

W swoim wystąpieniu pełnomocnik zapewnił, że najbardziej oczywistym dowodem szacunku, jakim rząd PiS darzy wyszczególnione przez niego grupy kobiet, jest jego (tzn. pełnomocnika) obecność na Kongresie. Dał on do zrozumienia, że obecność ta jest właśnie tym, co rząd PiS ma tym kobietom najlepszego do zaoferowania i czego na pewno nie będzie im skąpił.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną