Kraj

W biegu

Co dzisiaj może opozycja

Grzegorz Schetyna Grzegorz Schetyna Jacek Domiński / Reporter
Politycy opozycji w obawie, że zaraz ktoś znowu otrąbi ich koniec, sprawiają wrażenie, że ciągle są w ruchu. Szukają strategii na przetrwanie, a potem zwycięski finisz. Ale codzienność zmagania się z PiS jest bardzo męcząca.
Ryszard PetruTomasz Hołod/Polska Press/EAST NEWS Ryszard Petru

Środowe popołudnie. Emocje na Wiejskiej po wcześniejszym zamieszaniu z organizowaniem, a następnie przekładaniem spotkania w sprawie Trybunału już trochę opadły. Część posłów rozeszła się, jedni na komisje, inni do telewizji. Na sali obrad zaraz miało się zacząć pierwsze czytanie rządowego projektu dotyczącego organizacji szczytu NATO. Tuż przed Cezary Tomczyk, poseł PO, alarmuje władze klubu, że przy okazji PiS zapisał w noweli zakaz „spontanicznych zgromadzeń”. – Trzeba huknąć! Najpierw z trybuny, a potem szykujcie z rzecznikiem konfę! Grzejcie: że to tylko pretekst, żeby zablokować możliwość manifestowania! – słyszy w słuchawce. Zakaz ma co prawda dotyczyć terenu Warszawy i być wprowadzony tylko na czas trwania szczytu, ale – jak przekonują politycy PO – w praktyce może spowodować, że nie będzie można protestować np. przeciwko kolejnym antydemokratycznym rozwiązaniom, które w tym czasie akurat znajdą się w Sejmie. Poseł Tomczyk wygłosił krytyczne wobec projektu oświadczenie, zorganizował też konferencję.

Tak wygląda teraz praca partii opozycyjnej. Łapanie PiS za rękę i robienie szumu wokół wątpliwych rozwiązań, które próbuje wprowadzać partia rządząca. Jak dzień wcześniej, kiedy Bartosz Arłukowicz nagłośnił kuriozalną próbę włączenia do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty poprawki dotyczącej klauzuli sumienia. Tak, żeby fizjoterapeuta mógł np. odmówić wykonania zabiegu u kobiety z wkładką wewnątrzmaciczną albo u pacjenta z bioprotezą (PiS wycofał się z tego pomysłu).

Polityka 22.2016 (3061) z dnia 23.05.2016; Polityka; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "W biegu"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Zapomniana historia Mietka Kosza

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.

Mirosław Pęczak
19.10.2019