Kraj

Macierewicz nade wszystko

Macierewicz wbrew powstańcom przeforsował apel smoleński. To cyniczne kupczenie pamięcią

MON / Flickr CC by 2.0
Fiksacje i buta – albo raczej cynizm i buta – Antoniego Macierewicza okazują się w dzisiejszej Polsce ważniejsze od szacunku dla zmarłych i historycznej prawdy. A także od poczucia rozsądku i przyzwoitości.

Przypomnijmy: Macierewicz wymyślił – a potem jako szef ministerstwa obrony wydał stosowne polecenie – by na każdej uroczystości z udziałem honorowej asysty wojska odczytana była… lista ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 r.

Przed obchodami rocznicy Czerwca ’56 sprzeciwiły się temu władze Poznania i część uczestników tamtych wydarzeń. Przekonywały, że łączenie tych tragedii jest niestosowne. Wobec uporu MON prezydent miasta ogłosił nawet, że rezygnuje z asysty wojskowej podczas uroczystości. Nie pomogło. Macierewicz jednak postawił na swoim. Ledwie połowa apelu jest poświęcona ofiarom Czerwca '56, nawet nie wymieniono wszystkich nazwisk poległych, a drugą połowę poświęca się osobom, które owszem, zginęły tragicznie, ale w wypadku lotniczym w Smoleńsku komentowali potem włodarze Poznania.

Potem już poszło – zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Na przykład w Opolu apel smoleński odczytano m.in. podczas uroczystości poświęconych Rodłakom, powstańcom śląskim czy rocznicy rzezi wołyńskiej, w których brało udział wojsko.

Teraz przyszła pora na rocznicę powstania warszawskiego. Znowu: wbrew sprzeciwom wielu powstańców Macierewicz przeforsował – de facto ich szantażując i wykorzystując do tego obawę przed żenującym skandalem – wplecenie w historyczne uroczystości wyłącznie politycznego przecież wątku katastrofy smoleńskiej w postaci zastąpienia tradycyjnego apelu poległych „apelem pamięci”.

W efekcie podczas nadchodzących obchodów upamiętniających zryw 1944 roku – a więc śmierć tysięcy powstańców i cywili oraz zagładę miasta – wspomniany zostanie także Lech Kaczyński.

Skali absurdu komentować nie sposób.

Wszelako, last but not least, warto pamiętać, że w tym cynicznym kupczeniu pamięcią zmarłych i narodową historią Macierewicza wspierają choćby premier Szydło czy minister kultury Gliński. Nie protestują też jakoś prezydent Duda czy prezes Kaczyński.

PS Ciekawe skądinąd, czy Antoni Macierewicz będzie się też upierał, by apel smoleński odczytać także podczas, na przykład, rocznicy powstania w getcie warszawskim?

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną