Kraj

Pipsztycki kontra Rzepliński. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. TK

Adam Chełstowski / Forum
Krakania stały się ciałem: niewykluczone, że prezesa Trybunału Konstytucyjnego czeka pokazowy proces.

Prokuratura w Katowicach ogłosiła, że „w oparciu o zawiadomienia o przestępstwie złożone przez różne osoby fizyczne, jak i prawne” zostało wszczęte śledztwo w sprawie niedopuszczenia do orzekania w Trybunale Konstytucyjnym trzech osób skierowanych tam przez obecną większość parlamentarną i naruszenia w efekcie ich praw pracowniczych.

Oznacza to w praktyce, że nieznany z nazwiska i, co ważniejsze, stażu prokurator – nazwijmy go zatem Pipsztyckim – będzie prowadził postępowanie nie tylko nawet przeciwko prezesowi Trybunału Konstytucyjnego, ale de facto i tym sędziom, którzy uznali wybór owych osób za sprzeczny z prawem.

Tak się składa, że prawnicy zasiadający w TK stanowią zwykle elitę tej profesji. Nie przez przypadek do niedawna w prawniczej branży w Polsce (i w cywilizowanym świecie) panuje pogląd, że godność sędziego sądu konstytucyjnego to ukoronowanie zawodowej kariery. Stąd też – do niedawna właśnie – w środowisku podjęcie się takiej sprawy uchodziło, niezależnie od procedur, za etycznie niedopuszczalne. A zawodowo zwyczajnie głupie.

Teraz być może znajdzie się jednak śmiałek, który w imię kariery realizowanej w rzeczywistości „dobrej zmiany”, „ludu jako suwerena” i tezy prezesa Kaczyńskiego, że „całkowita racja jest po naszej stronie”, podejmie się takiego zadania (bo już nie wyzwania).

Warto sobie jednak wyobrazić rozprawę sądową, w której zmagają się prof. Rzepliński i ów prokurator Pipsztycki. Zabawa – ale i lekcja podejścia do prawa ważna zwłaszcza dla studentów, chcących poważnie traktować swój zawód i jego misję – będzie przednia.

PS Co ważne i nowe: wedle sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” na pytanie „Kto ma rację w sporze o Trybunał Konstytucyjny?” 45 proc. badanych wskazało, że „opozycja i TK”. Nawet wśród wyborców PiS przeważa przekonanie, że rząd nie powinien wstrzymywać publikacji decyzji TK.

Co więcej, aż 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że rząd powinien opublikować także wyrok TK z 9 marca b.r. dotyczący niekonstytucyjności pisowskiej nowelizacji ustawy o Trybunale, którego to werdyktu premier wciąż nie nakazała ogłaszać.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną