Kraj

PiS przedstawi własny projekt dotyczący prawa aborcyjnego

Jerry Lai / Flickr CC by 2.0
Senatorowie PiS zgłoszą własny projekt ustawy o prawie do aborcji. Czy to kolejny element politycznej gry?

Marszałek senatu Stanisław Karczewski powiedział reporterce Polsat News, że już niedługo PiS przedstawi swój własny projekt regulujący kwestie prawa aborcyjnego. Jak nieoficjalnie podaje stacja, decyzja o przygotowaniu projektu miała być pomysłem Jarosława Kaczyńskiego.

Projekt PiS ma być mniej restrykcyjny od obecnego obywatelskiego projektu, który całkowicie zakazuje aborcji.

– Jesteśmy na etapie prac nad przedstawieniem propozycji rozwiązań mniej restrykcyjnych niż projekt obywatelski – powiedział marszałek reporterce Polsat News.

Możliwe, że projekt będzie dopuszczał aborcję w dwóch przypadkach: kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu lub innych działań przestępczych oraz w przypadku zagrożenia życia matki.

Proponowana przez PiS ustawa ma zostać zgłoszona przez senatorów, jednak jak zapewniał marszałek Karczewski, senatorowie nie zdążą z pracą na następne posiedzenie Sejmu.

Nowa ustawa PiS różniłaby się od obecnej sytuacji prawnej jedynie jednym punktem. Projekt poselski wyklucza przerwanie ciąży, jeżeli badania prenatalne wskazują na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu.

W zeszłym tygodniu w Sejmie były dyskutowane aż trzy różne propozycje dotyczące praw reprodukcyjnych. Zarówno poselski projekt dotyczący in vitro, jak i obywatelski projekt komitetu „Ratujmy Kobiety” zostały odrzucone.

Trzecia z propozycji, złożona przez organizacje domagające się całkowitego zakazu aborcji w Polsce, została skierowana do pracy w komisji, więc wciąż ma szansę zostać obowiązującym w Polsce prawem. Projekt „stop aborcji” zakłada bezwzględny zakaz przerywania ciąży i odpowiedzialność karną dla każdego, kto powoduje śmierć dziecka poczętego, również dla matki.

W ramach protestu przed zaostrzeniem prawa aborcyjnego w najbliższych dniach odbędą się manifestacje oraz strajk kobiet gromadzących się wokół akcji #czarnyprotest.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną