Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Polityka
Masowy bunt kobiet (i nie tylko) przeciw pomysłom zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych wyraźnie zaskoczył rządzącą siłę.
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Dawno nie było w kraju takiego poruszenia, spontanicznego oporu, autentycznego zaangażowania i determinacji. W efekcie politycy PiS popadają w niekonsekwencję: z jednej strony odżegnują się od obywatelskiego projektu „Stop aborcji”, a z drugiej brutalnie atakują uczestniczki demonstracji, próbując zdeprecjonować i ośmieszyć ich protest.

Zaproponowali też własny projekt, odrobinę złagodzony, który ma być nowym „kompromisem”. Czy jest nim rzeczywiście? W jakim miejscu znajduje się dzisiaj polska debata na temat aborcji, jaka jest historia tego tematu, jakie pojawiają się nowe argumenty, co mówią najświeższe sondaże? Czy PiS się ugnie i przestanie forsować jakiekolwiek zaostrzenie obowiązującej dzisiaj ustawy?

Uznając wagę sprawy, poświęciliśmy „czarnemu protestowi” okładkę i główny tekst w najnowszej POLITYCE. Zachęcam do przeczytania tego artykułu autorstwa Martyny Bundy, Agaty Szczerbiak i Elżbiety Turlej.

Co jeszcze w najnowszym numerze POLITYKI? Wojciech Szacki był na konwencji Platformy Obywatelskiej i opisuje, co zobaczył, jaka jest kondycja tego największego opozycyjnego ugrupowania i czy Grzegorz Schetyna daje radę. A Sławomir Sierakowski zastanawia się nad dylematem „czystych rąk” – co wolno, a czego nie w walce z przeciwnikiem, który sam stosuje wszystkie metody, nie krępując się przyzwoitością i moralnością. Bardzo ciekawy problem. Jak odpowiedzą sobie na pytanie autora Czytelnicy – warto sprawdzić.

Polecam tekst o Henryku Grocholskim i całym rodzie Grocholskich, który odzyskuje ostatnio wielkie grunty w podwarszawskiej wsi Michałowice, a wcześniej stołeczny Hotel Europejski. W kolejce czekają dalsze ziemie. Kim jest hrabia Grocholski, jakie są dzieje rodziny, czy inne rody szlacheckie także uczestniczą w reprywatyzacji dawnych majątków? Piszą o tym w najnowszej POLITYCE Agnieszka Krzemińska i Jędrzej Winiecki.

Ponadto: o roli dziadków dziecka w sprawach rozwodowych, o napaściach na romskie rodziny, o wielkiej wizji samochodów elektrycznych w każdym polskim garażu, o wegańskich rzeźnikach i o Laurze Wasser, amerykańskiej superprawniczce, która rozwodzi hollywoodzkie gwiazdy, a ostatnio Angelinę Jolie i Brada Pitta.

To część propozycji z najnowszej, obszernej (124 strony) POLITYKI, warto przeczytać wszystkie pozostałe materiały. Zachęcam też do kupienia POLITYKI z głośnym filmem „Zjawa”, za który swojego upragnionego Oscara otrzymał wreszcie Leonardo DiCaprio.

Życzę miłej lektury i oglądania!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną