Kraj

Komisja sprawiedliwości odrzuciła projekt o całkowitym zakazie aborcji. W czwartek zajmie się nim Sejm

Agencja Gazeta
Obrady sejmowej komisji sprawiedliwości przebiegły bardzo burzliwie.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, która zakładała wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Drugie czytanie nad ustawą przygotowaną przez Ordo Iuris odbyło się w nocy, kilka godzin po zakończeniu prac w sejmowej komisji. W czwartek Sejm najprawdopodobniej przegłosuje odrzucenie tego restrykcyjnego projektu. Na czwartek rano zwołano pilne posiedzenie klubu PiS w tej sprawie z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. „Zdecydowanie oczekujemy oparcia decyzji politycznych Prawa i Sprawiedliwości na wartościach. Mają szansę jeszcze opowiedzieć się za tym projektem” – powiedział prezes Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski w radiu ZET. Mówił, że liczy na poparcie projektu przez PiS, nawet wbrew władzom klubu.

Podczas środowej nocnej debaty w Sejmie posłowie PO i Nowoczesnej kolejny raz zadeklarowali, że ich kluby chcą odrzucenia projektu. W klubie PSL nie będzie dyscypliny podczas głosowania. Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza także zapowiedział, że w klubie nie będzie wprowadzona dyscyplina podczas głosowania.

„To dzięki protestom dziesiątków tysięcy Polek posłowie PiS odrzucili barbarzyński projekt pozbawiający kobiety prawa wyboru. Wspólnie mamy siłę” – komentowała decyzję komisji sprawiedliwości posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Decyzja komisji zbiegła się w czasie z komunikatem episkopatu, który wystąpił przeciwko karaniu kobiet za aborcję. To pierwsze oficjalne stanowisku KEP od kilku tygodni, kiedy Sejm zaczął zajmować się dwoma projektami zmieniającymi prawo aborcyjne w Polsce.

Obrady sejmowej komisji sprawiedliwości przebiegły bardzo burzliwie. Opozycja zarzuciła PiS, że posiedzenie komisji zostało zwołane w sposób nieregulaminowy, a podczas próby wznowienia obrad doszło do awantury. Wstępu na obrady odmówiono organizacjom pozarządowym zajmującym się ochroną praw reprodukcyjnych kobiet.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną