Kraj

Komisja sprawiedliwości odrzuciła projekt o całkowitym zakazie aborcji. W czwartek zajmie się nim Sejm

Agencja Gazeta
Obrady sejmowej komisji sprawiedliwości przebiegły bardzo burzliwie.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, która zakładała wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Drugie czytanie nad ustawą przygotowaną przez Ordo Iuris odbyło się w nocy, kilka godzin po zakończeniu prac w sejmowej komisji. W czwartek Sejm najprawdopodobniej przegłosuje odrzucenie tego restrykcyjnego projektu. Na czwartek rano zwołano pilne posiedzenie klubu PiS w tej sprawie z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. „Zdecydowanie oczekujemy oparcia decyzji politycznych Prawa i Sprawiedliwości na wartościach. Mają szansę jeszcze opowiedzieć się za tym projektem” – powiedział prezes Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski w radiu ZET. Mówił, że liczy na poparcie projektu przez PiS, nawet wbrew władzom klubu.

Podczas środowej nocnej debaty w Sejmie posłowie PO i Nowoczesnej kolejny raz zadeklarowali, że ich kluby chcą odrzucenia projektu. W klubie PSL nie będzie dyscypliny podczas głosowania. Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza także zapowiedział, że w klubie nie będzie wprowadzona dyscyplina podczas głosowania.

„To dzięki protestom dziesiątków tysięcy Polek posłowie PiS odrzucili barbarzyński projekt pozbawiający kobiety prawa wyboru. Wspólnie mamy siłę” – komentowała decyzję komisji sprawiedliwości posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Decyzja komisji zbiegła się w czasie z komunikatem episkopatu, który wystąpił przeciwko karaniu kobiet za aborcję. To pierwsze oficjalne stanowisku KEP od kilku tygodni, kiedy Sejm zaczął zajmować się dwoma projektami zmieniającymi prawo aborcyjne w Polsce.

Obrady sejmowej komisji sprawiedliwości przebiegły bardzo burzliwie. Opozycja zarzuciła PiS, że posiedzenie komisji zostało zwołane w sposób nieregulaminowy, a podczas próby wznowienia obrad doszło do awantury. Wstępu na obrady odmówiono organizacjom pozarządowym zajmującym się ochroną praw reprodukcyjnych kobiet.

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną