Kraj

91 organizacji z całego świata apeluje do polskich władz ws. kryzysu konstytucyjnego

Adrian Grycuk / Wikipedia
„Kryzys rozrósł się do rozmiarów stwarzających poważne zagrożenie dla ochrony rządów prawa i praw człowieka” – napisano w liście do premier Szydło i prezydenta Dudy.

załączniki

Przeczytaj pełną treść apelu

„Z niepokojem obserwujemy kryzys konstytucyjny, który trwa w Polsce od 2015 r. Kryzys ten, który w swojej początkowej fazie mógł zostać rozwiązany przy pomocy przewidzianych prawem procedur, rozrósł się do rozmiarów stwarzających poważne zagrożenie dla ochrony rządów prawa i praw człowieka” – czytamy w liście.

Sygnatariusze – 91 organizacji pozarządowych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i ochrony praw człowieka – przypominają o zaleceniach Komisji Europejskiej dotyczących ochrony praworządności w Polsce i apelują o ich wdrożenie.

Chodzi o zalecenie wykonania wyroków TK z 3 i 9 grudnia 2015 r., opublikowanie i respektowanie wszystkich wyroków Trybunału, zagwarantowanie zgodności nowelizacji ustawy o TK z lipca z 2016 r. z jego wyrokami i zapewnienie możliwości oceny tej nowelizacji przez Trybunał. „Wskazano ponadto na konieczność zaprzestania działań i wypowiedzi publicznych, które mogłyby podważyć legitymację i skuteczne działanie Trybunału Konstytucyjnego” – piszą sygnatariusze apelu.

Zwrócono uwagę, że przyjęta w lipcu 2016 r. nowa ustawa o TK nie tylko nie wypełniła zaleceń Komisji Weneckiej, ale część jej przepisów okazała się niezgodna z konstytucją. Zdaniem sygnatariuszy najnowszy projekt ustawy regulującej status sędziego Trybunału „może stanowić kolejny krok osłabiający niezależność Trybunału”.

„Podważanie konstytucyjnej roli Trybunału Konstytucyjnego oraz stwarzanie zagrożeń dla jego niezależności godzi w podstawowe zasady demokratycznego państwa prawnego” – czytamy.

List datowany jest na 19 października. W imieniu sygnatariuszy podpisała się Danuta Przywara, prezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wśród sygnatariuszy są organizacje z Polski (m.in. Amnesty International, Fundacja Batorego, Fundacja Panoptykon, Instytut Spraw Publicznych) oraz z całego świata (m.in. z Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Rosji, Węgier, Włoch, Ukrainy, Kosowa i in.).

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną