Kraj

„Brońcie ich grobów przed zbezczeszczeniem”. Apel rodzin smoleńskich do hierarchów Kościołów i ludzi władzy

Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikipedia
Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc – dramatyczny list otwarty rodzin smoleńskich w sprawie planowanych ekshumacji ich bliskich.

Pod listem datowanym na 23 października 2016 r. podpisało się 238 członków rodzin 17 ofiar katastrofy smoleńskiej. „10 kwietnia 2010 roku straciliśmy naszych Bliskich – dzieci, rodziców, rodzeństwo, współmałżonków. Wtedy przez wiele dni i tygodni odczuwaliśmy niewyobrażalne wsparcie nie tylko ze strony rodzin, ale i wielu osób, przejętych naszą żałobą i spieszących nam z  bezpośrednią pomocą, a także symbolicznym współczuciem” – piszą rodziny ofiar katastrofy.

„Po sześciu latach od tych strasznych dni stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu: nasi Bliscy mają być wyciągnięci z grobów, wbrew uświęconemu tabu, aby nie zakłócać spokoju zmarłym, pochowanym z najwyższą czcią. My, rodziny, od miesięcy bezskutecznie wyrażamy swój sprzeciw wobec zapowiedzi tego niezrozumiałego i niczym nieuzasadnionego przedsięwzięcia” – czytamy.

Sygnatariusze listu zwracają się z apelem do hierarchów Kościołów: „brońcie Ich grobów przed zbezczeszczeniem!” i ludzi władzy: „nie pozwólcie, aby dokonał się ten akt, któremu sprzeciwiają się nasze serca!”.

Pod listem podpisali się członkowie rodzin: Ewy Bąkowskiej, Leszka Deptuły, Grzegorza Dolniaka, Jarosława Florczaka, Artura Francuza, Pawła Krajewskiego, Andrzeja Kremera, Barbary Maciejczyk, ks. Adama Pilcha, Katarzyny Piskorskiej, Agnieszki Pogródki-Węcławek, Arkadiusza Rybickiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Leszka Solskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, Wiesława Wody i Edwarda Wojtasa.

***

Apel rodzin smoleńskich ma związek z planowanymi przez Prokuraturę Krajową ekshumacjami wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej poza tymi, które już się odbyły (między czerwcem 2011 r. a listopadem 2012 r. przeprowadzono dziewięć ekshumacji, w sześciu przypadkach okazało się, że w grobach złożono inne ciała).

Ostatnio rodziny ofiar otrzymują pisma z informacjami o planowanych ekshumacjach – wynika z nich, że prokuratura chce je przeprowadzić, by stwierdzić m.in., czy na pokładzie samolotu mogło dojść do eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych, a także innego gwałtownego wyzwolenia energii. Jako główny powód prawny prokuratura podaje nieobecność przedstawicieli polskich organów ścigania i biegłych oraz inne błędy popełnione podczas sekcji ofiar na terenie Federacji Rosyjskiej w kwietniu 2010 r.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną