Kraj

Rząd pomaga skrajnej prawicy w sporze z FB, choć nie powinien się w to mieszać

Skrajna prawica wchodzi w spór z Facebookiem. Skrajna prawica wchodzi w spór z Facebookiem. Tomasz Korzewski / Polityka
Skrajna prawica wchodzi w spór z Facebookiem. Oczywiście pod pretekstem obrony wolności słowa i suwerenności krajowej.

To stały element politycznej propagandy nacjonalistów. Ale rząd nie powinien się mieszać do tej akcji.

Ministrowie Błaszczak i Streżyńska de facto stanęli w obronie ekstremizmu prawicowego, mowy nienawiści, konfrontacyjnych nacjonalistycznych masówek. FB zablokował dostęp do takich treści na kontach polskiej skrajnej prawicy. Słusznie, bo tu nie chodzi o ograniczanie wolności słowa, tylko o ograniczanie propagandy wykluczania, rasizmu, przemocy.

Tymczasem członkowie polskiego rządu na ewidentne przejawy ekstremizmu manifestowanego publicznie nie reagują, a nawet je bagatelizują. Za to włączają się do działania na prośbę nacjonalistów.

Prawicowe portale pełne mowy nienawiści

Można to interpretować jako przyzwolenie, a nawet wyraz poparcia, choć minister spraw wewnętrznych powinien wiedzieć, że polskie prawo zakazuje mowy nienawiści, rasizmu, grożenia przemocą na tle religijnym i narodowościowym. A na portalach skrajnej prawicy roi się od tego rodzaju złych emocji.

Zwracanie uwagi demokratycznie wybranemu rządowi jest przykre, bo nie tego spodziewamy się po takim rządzie, tylko działania zgodnego z prawem i niefaworyzującego żadnej grupy obywateli tylko dlatego, że go popierają.

Jednocześnie kontrolowana przez PiS Krajowa Rada RTV milczy o przymiarkach do likwidacji mediów niezależnych od obecnej władzy. Pisze o nich środowa „Gazeta Wyborcza”. Komunikat jest jasny. Tak dla nacjonalizmu, nie dla mediów patrzących władzy na ręce. Milowymi krokami Warszawa zbliża się do Budapesztu i Ankary.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną