Dziennikarze Polskiego Radia piszą do prezes Stanisławczyk ws. odsuniętych serwisantek
O liście podpisanym przez ponad 120 dziennikarzy i pracowników Polskiego Radia do prezes spółki Barbary Stanisławczyk napisał serwis Press.pl. Sygnatariusze listu domagają się przywrócenia do pracy przy dziennikach Trójki serwisantek. Małgorzata Spór pracuje w Polskim Radiu od 2001 r., a Anna Zaleśna od 2007 r.
„Wszyscy pracujemy w tej samej instytucji i wszystkim nam zależy na dobru Polskiego Radia. Dlatego zwracamy się do Pani z apelem o poszanowanie zasad niezależności i rzetelności dziennikarskiej oraz kultury pracy w Polskim Radiu, instytucji publicznej, której celem i obowiązkiem jest przekazywanie rzetelnych i obiektywnych informacji oraz pluralistycznych opinii” – czytamy w liście, który wysłano również do Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Etyki Mediów, sejmowej komisji kultury i środków przekazu, Rzecznika Praw Obywatelskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Towarzystwa Dziennikarskiego.
Małgorzata Spór i Anna Zaleśna zostały odsunięte od przygotowywania dzienników Trójki w październiku i przeniesione na trzy miesiące do działu dokumentacji Informacyjnej Agencji Radiowej. Press.pl powołuje się na nieoficjalne informacje, z których ma wynikać, że powodem odsunięcia serwisantek było podawanie na antenie informacji, które władzom radia się nie podobały. Sygnatariusze listu uważają, że tę decyzję za „rażące naruszenie wyżej wymienionych zasad i działania na szkodę Polskiego Radia”.
Akcja #Kogoniesłychać i reakcja zarządu Polskiego Radia
Dziennikarze i pracownicy Polskiego Radia protestują też przeciwko działaniom podejmowanym wobec dziennikarzy, którzy w geście solidarności zamieścili w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z zasłoniętymi ustami i opatrzone hashtagiem #kogoniesłychać.