Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Dziennikarze Polskiego Radia piszą do prezes Stanisławczyk ws. odsuniętych serwisantek

Dziennikarze Polskiego Radia piszą do prezes Stanisławczyk ws. odsuniętych serwisantek Trójki Dziennikarze Polskiego Radia piszą do prezes Stanisławczyk ws. odsuniętych serwisantek Trójki Facebook
Chodzi o odsunięte od pracy na antenie serwisantki Trójki Małgorzatę Spór i Annę Zaleśną.

O liście podpisanym przez ponad 120 dziennikarzy i pracowników Polskiego Radia do prezes spółki Barbary Stanisławczyk napisał serwis Press.pl. Sygnatariusze listu domagają się przywrócenia do pracy przy dziennikach Trójki serwisantek. Małgorzata Spór pracuje w Polskim Radiu od 2001 r., a Anna Zaleśna od 2007 r.

„Wszyscy pracujemy w tej samej instytucji i wszystkim nam zależy na dobru Polskiego Radia. Dlatego zwracamy się do Pani z apelem o poszanowanie zasad niezależności i rzetelności dziennikarskiej oraz kultury pracy w Polskim Radiu, instytucji publicznej, której celem i obowiązkiem jest przekazywanie rzetelnych i obiektywnych informacji oraz pluralistycznych opinii” – czytamy w liście, który wysłano również do Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Etyki Mediów, sejmowej komisji kultury i środków przekazu, Rzecznika Praw Obywatelskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Towarzystwa Dziennikarskiego.

Małgorzata Spór i Anna Zaleśna zostały odsunięte od przygotowywania dzienników Trójki w październiku i przeniesione na trzy miesiące do działu dokumentacji Informacyjnej Agencji Radiowej. Press.pl powołuje się na nieoficjalne informacje, z których ma wynikać, że powodem odsunięcia serwisantek było podawanie na antenie informacji, które władzom radia się nie podobały. Sygnatariusze listu uważają, że tę decyzję za „rażące naruszenie wyżej wymienionych zasad i działania na szkodę Polskiego Radia”.

Akcja #Kogoniesłychać i reakcja zarządu Polskiego Radia

Dziennikarze i pracownicy Polskiego Radia protestują też przeciwko działaniom podejmowanym wobec dziennikarzy, którzy w geście solidarności zamieścili w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z zasłoniętymi ustami i opatrzone hashtagiem #kogoniesłychać.

Reklama