Kraj

Marina Hulia laureatką Nagrody im. Jerzego Zimowskiego

Tadeusz Późniak / Polityka
Laureatką IX edycji Nagrody im. Jerzego Zimowskiego została Marina Hulia, dyrektorka szkoły demokratycznej na dworcu w Brześciu.

Nagroda przyznawana jest corocznie od 2008 r. przez Instytut Spraw Publicznych za działalność społeczną, publicystyczną, badawczą lub inną na rzecz grup, które znalazły się w sytuacjach nadzwyczajnych, w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców.

Marina Hulia, charyzmatyczna nauczycielka oraz działaczka społeczna, jest dyrektorką szkoły demokratycznej na dworcu w Brześciu. Robi to, co lubi: pisze książki, piosenki i scenariusze filmowe, komponuje muzykę. Pytana o narodowość, odpowiada: „Ojciec – Rosjanin, matka – Białorusinka, miejsce urodzenia – Ukraina, od 24 lat w Polsce wśród Czeczenów”. W Polsce zaczynała pracę jako nauczycielka, lecz pewnego dnia odwiedziła warszawski ośrodek dla uchodźców przy ulicy Ciołka i zobaczyła setki dzieci: smutnych i zaniedbanych. Pozostała przy nich. Wraz z więźniami i wolontariuszami odgrywa bajki dla dzieci więźniów, urządza wieczorki w domach starości dla, jak mówi, „swoich starych dzieci”, opiekuje się niepełnosprawnymi.

Od wielu miesięcy Marina Hulia skupia swoje wysiłki na prowadzeniu szkoły demokratycznej dla dzieci czeczeńskich uchodźców koczujących w Brześciu w Białorusi i próbujących nawet po kilkadziesiąt razy wjechać do Polski, aby ubiegać się tutaj o status uchodźcy. Marina Hulia stara się im pomóc, przywozi ubrania, środki na jedzenie, książki, kredki, zeszyty, listy od dzieci polskich. Organizuje też dla nich zajęcia, lekcje polskiego i zabawy.

Uroczyste wręczenie Nagrody odbyło się 13 grudnia w Warszawie.

Od 2017 roku, czyli dziesiątej, jubileuszowej edycji, Nagroda będzie miała dwóch patronów: Janinę Paradowską i Jerzego Zimowskiego. Jej nazwa będzie brzmieć: Nagroda im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.

Patron nagrody, zmarły w 2007 r. Jerzy Zimowski, był działaczem „Solidarności”, wiceministrem spraw wewnętrznych, a także wieloletnim członkiem zarządu Instytutu Spraw Publicznych. W czasie swojej służby publicznej nadzorował m.in. służby ratownicze – uczestniczył w pracach nad przekształceniem służby pożarniczej oraz nad ustawą o służbach ratowniczych. Dużo uwagi poświęcał kwestiom migracji i uchodźców. Z jego udziałem odbywały się m.in. pierwsze rozmowy o przystąpieniu Polski do strefy Schengen – Jerzy Zimowski wprowadzał ustawodawstwo regulujące związane z tym problemy. Przez kilkanaście lat był członkiem Rady do Spraw Uchodźców. Był mężem publicystki Janiny Paradowskiej, która zmarła w czerwcu tego roku.

Laureatami dotychczasowych edycji Nagrody im. Jerzego Zimowskiego są: Małgorzata Gebert, Stana Buchowska, Janusz Skulich, Krystyna Starczewska, Wiktor Osiatyński, Wojciech Smarzowski, Danuta Przywara, Grażyna i Wojciech Jagielscy, Aleksandra Chrzanowska i Ewa Ewart.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną