Kraj

Grand Press 2016: Bianka Mikołajewska z portalu OKO.press dziennikarką roku

Bianka Mikołajewska Bianka Mikołajewska Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Nagrody Grand Press przyznaje co roku branżowy miesięcznik „Press” za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe.

Dziennikarką Roku została szefowa zespołu śledczego portalu OKO.press Bianka Mikołajewska, była dziennikarka POLITYKI i „Gazety Wyborczej”.

„Ta nagroda cieszy przede wszystkim dlatego, że jest przyznawana przez większość redakcji w kraju. To niezwykłe uczucie wiedzieć, że tyle redakcji, pomimo dzielących je różnic, jest w stanie wybrać jedną osobę, która otrzymuje ten tytuł” – mówiła.

Drugie miejsce w wyborze Dziennikarza Roku zajęły dziennikarki „Gazety Stołecznej”: Iwona Szpala i Małgorzata Zubik. Zdobyły też Grand Pressa w kategorii „Dziennikarstwo śledcze” za artykuł „Komu działkę”, opisujący kulisy warszawskiej reprywatyzacji.

Trzecie miejsce w kategorii Dziennikarz Roku zajęła Ewa Siedlecka z „Gazety Wyborczej”. Zajmuje się tematyką prawnoczłowieczą i prawami zwierząt.

W kategorii „News” Grand Press zdobył cykl „Afera Misiewiczowa”, którego autorami są Stanisław Skarżyński i Konrad Radecki-Mikulicz z portalu OKO.press.

W kategorii „Publicystyka” Grand Pressa zdobył tekst „Klasa średnia z łaski PiS” Michała Szułdrzyńskiego z „Rzeczpospolitej”.

W kategorii „Reportaż prasowy” Grand Pressa otrzymał reportaż Anny Śmigulec z „Dużego Formatu – tygodnika „Gazety Wyborczej” – „Wojny Galiny”.

W kategorii „Reportaż radiowy” nagrodę dostała praca Alicji Kulik z Polskiego Radia Olsztyn „Skazani na siebie”.

W kategorii „Reportaż telewizyjny” Grand Pressa zdobył materiał „Droga przez piekło”. To reportaż Wojciecha Bojanowskiego z TVN 24, przygotowany na fragmencie autostrady w Calais, na którym zdeterminowani imigranci, chcąc się dostać do Wielkiej Brytanii, napadają na jadące w stronę granicy ciężarówki.

Nagrodę Grand Press w kategorii „Wywiad” otrzymała Magdalena Rigamonti z „Dziennika Gazety Prawnej" za rozmowę z Marcinem Wolskim, dyrektorem TVP 2, pt. „Zasady są jasne: wygrała ta partia i morda w kubeł”.

Grand Press Economy dla dziennikarza ekonomicznego otrzymał Bartosz Godusławski z „Pulsu Biznesu”.

Grand Press Digital dla dziennikarzy, którzy innowacyjnie wykorzystują nowoczesne technologie w pracy dziennikarskiej, trafił do Jarosława Kuźniara z Onetu.

Nominacje Grand Press 2016 dla dziennikarzy POLITYKI

W tegorocznej edycji Grand Press nominowanych było troje dziennikarzy POLITYKI. W kategorii „Publicystyka” nominowano Ewę Wilk za tekst „Uległość”, w którym nasza autorka przedstawia Jarosława Kaczyńskiego jako sprawnego guru, utalentowanego budowniczego własnej charyzmy.

W kategorii „Reportaż Prasowy” nominowano tekst „Takie jest życie, córuchna” autorstwa Edyty Gietki. Reportaż to historia siostry przez lata gwałconej przez brata, której – gdy doniosła w końcu o tym policji – wyrzekli się matka i ojciec.

W kategorii „Wywiad” nominowano Rafała Wosia za rozmowę „Zniesmaczona sympatyczka” z Kataryną, która mówi szczerze o trudach samodzielnego myślenia w czasach ideologicznych monobloków.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

56. Czy tzw. żołnierze wyklęci są powodem do dumy?

Rafał Wnuk
10.07.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną