Macierewicz zwolnił generała od Caracali. Tracimy dobrego specjalistę
Generał brygady dr Adam Duda odpowiadał za zamówienia zbrojeniowe w najtrudniejszym politycznie czasie. I zapłacił za to cenę.
Gen. bryg. Adam Duda
Youtube

Gen. bryg. Adam Duda

Antoni Macierewicz usunął generała Dudę, nawet nie wymieniając jego nazwiska.

Komunikat MON po prostu informuje o wyznaczeniu nowego szefa Inspektoratu Uzbrojenia, nie wspominając o odchodzącym ani nawet zdawkowo mu nie dziękując. Nowym będzie doświadczony logistyk, płk Dariusz Pluta. Ale to generał Duda koncentrował uwagę środowiska zbrojeniowego i wojskowego w czasie ostatniego półtora roku, więc należy mu się pożegnanie.

Żołnierz „Czarnej Dywizji” z Żagania

Czarny naramiennik nie pozostawia wątpliwości. Adam Duda to żołnierz „Czarnej Dywizji” z Żagania, specyficznego klanu pancerniaków, z którego wywodzi się część najwyższej kadry dowódczej wojska. Najbardziej wpływowi generałowie z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej to m.in. Waldemar Skrzypczak, Paweł Lamla, obecny dowódca Jarosław Mika czy Mirosław Różański. Ten ostatni zresztą odszedł kilka dni temu.

Duda 15 lat temu był w Żaganiu szefem logistyki, a potem sztabowcem, wcześniej służąc przez 10 lat w pobliskim pułku i brygadzie zmechanizowanej w rodzinnych Żarach. Z Żagania, przez Irak, trafił do Waszyngtonu na studia podyplomowe w Narodowym Uniwersytecie Obrony, po których w 2011 r. został wiceszefem Inspektoratu Uzbrojenia.

Z tytułem doktora ekonomii w teczce, doświadczeniem wojskowym i zagranicznymi studiami miał się zmierzyć z najważniejszym zadaniem swej kariery – Planem Modernizacji Technicznej. W zapowiedziach wart 130 mld złotych program zbrojeń miał wprowadzić polską armię w XXI wiek i usunąć z niej poradziecki sprzęt.

Wtedy szefem Inspektoratu Uzbrojenia i bezpośrednim przełożonym Dudy był gen. dyw. Andrzej Duks – twórca tej nowej instytucji. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku był taki trend, by wydzielać ze struktur wojska i resortu instytucje dedykowane poszczególnym zadaniom. Zlikwidowano wtedy Departament Zaopatrywania Sił Zbrojnych i podległe mu biura w nieco bardziej osobny Inspektorat, instytucję, która miała zyskać dzięki temu na profesjonalizmie.

Duksa wkrótce zastąpił były szef Departamentu – gen. bryg. Sławomir Szczepaniak – sztabowiec, a potem wojskowy urzędnik. Inspektorat Uzbrojenia odpowiada za zakupy nowego sprzętu i uzbrojenia wojskowego w dwóch początkowych fazach: analityczno-koncepcyjnej i procedury pozyskania. Innymi słowy: wraz z wojskiem i kierownictwem politycznym MON wybiera, jaki sprzęt i uzbrojenie najlepiej spełni potrzeby armii, a następnie w rozmaitych formach ten sprzęt próbuje kupić. 400-osobowa struktura odpowiada za budżet sięgający 10 mld złotych rocznie i musi przeprowadzić kilkaset postępowań, z których tylko część składa się na ów Plan Modernizacji Technicznej.

Płk Duda był prawą ręką Szczepaniaka, gdy PMT ruszał. I został naturalnym kandydatem na jego następcę, gdy generał –przyznajmy: w dość niejasnych okolicznościach – postanowił odejść akurat w czasie nasilenia debaty politycznej o modernizacji wojska i kiedy zapadały kluczowe w tej dziedzinie decyzje.

Wiosną 2015 r. dowiedzieliśmy się o wyborze śmigłowców Caracal jako wielozadaniowej „wspólnej platformy” mającej spełniać różne potrzeby wojska i o rozpoczęciu rozmów z Raytheonem i rządem USA w sprawie zakupu systemów Patriot na potrzeby obrony powietrznej i antyrakietowej. Oba programy miały być sztandarowymi projektami programu modernizacji i jak dowiodła historia, okazały się jednymi z najtrudniejszych.

Jeszcze zanim płk Duda objął szefostwo Inspektoratu w lipcu 2015 r., musiał zderzyć się z kontrowersjami. Często w zastępstwie Szczepaniaka wyjaśniał motywy podjętych decyzji, szczegóły przetargu śmigłowcowego, plany pozyskania głęboko zmodernizowanych – co podkreślał na każdym kroku – Patriotów. To na zewnątrz, bo dużo większą rolę odgrywał wobec potencjalnych dostawców w samych postępowaniach: osobiście prowadził kluczowe sesje negocjacyjne, podpisywał dokumenty i był „twarzą” Inspektoratu na branżowych konferencjach.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną