Kraj

Czasem patrzą na nas krzywym okiem. Antyrasistowski wiec w Warszawie [WIDEO]

Antyrasistowski wiec w Warszawie Antyrasistowski wiec w Warszawie Maurycy Pieńkowski / Polityka
W niedzielę na warszawskiej „patelni” manifestowano przeciwko rasizmowi.

„Niszczone są lokale gastronomiczne, które prowadzą imigranci. Władza, która powinna reagować, milczy – lub co więcej podsyca atmosferę rasistowskiej nienawiści. Polska powinna być domem nas wszystkich. Wszyscy powinniśmy się w nim czuć się bezpiecznie bez względu na kolor skóry czy wyznanie” – napisali w zaproszeniu organizatorzy antyrasistowskiego wiecu w Warszawie. Podkreślali, że „To jest przemoc, która dzieje się na naszych oczach. Przemoc, która jeśli nie usłyszy sprzeciwu, będzie narastać. Nie ma na to naszej zgody”.

Czasami czuję, jakbym był odpychany przez społeczeństwo, a ja nie chcę być odpychany – mówił jeden z uczestników protestu. Inny dodawał, że zdarza mu się, że ludzie patrzą na niego krzywym okiem: – Mam żonę muzułmankę, która nosi chustę na głowie. Raz zaczepili nas na starówce – opowiada – Żyjemy w demokratycznym kraju i każdy ma prawo nosić na głowie to, co chce.

Tego samego dnia w całej Polsce odbywa się akcja „Dzień kebaba. Solidarni z właścicielami barów typu kebab”. Organizatorzy tej akcji zachęcali, by w dniu akcji rodzinny obiad zjeść właśnie w barze z kebabem, by wyrazić solidarność wobec osób tam pracujących. „Nie pozwólmy, aby zostali zastraszeni przez narodowców” – apelowali organizatorzy.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

O co chodzi Lewicy

Opinie, kto, poza Jarosławem Kaczyńskim, wygrał na głosowaniu w sprawie europejskich pieniędzy, są podzielone. Ale pewne jest, że opozycja jako całość mocno oddaliła się od perspektywy zwycięstwa nad Zjednoczoną Prawicą.

Rafał Kalukin
14.05.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną