Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Pani Przyłębska w działaniu

Trybunał Konstytucyjny bez kamer i fotoreporterów. Przykład idzie z góry?

Pani Julia Przyłębska uważa się za prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Pani Julia Przyłębska uważa się za prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Polityka
Urzędnicy instytucji uzurpującej sobie prawo do miana Trybunału Konstytucyjnego (przepraszam sędziów dawnego składu) uzurpują sobie prawo do ograniczania jawności życia publicznego w państwie.

Pani Julia Przyłębska, która uważa się za prezesa Trybunału Konstytucyjnego – a tymczasem niewykluczone, że jej mianowanie na to stanowisko dokonało się niezgodnie z prawem, ma więc status non est, czyli „nieistniejącego” – miała polecić, by na salę posiedzeń nie wpuszczać „kamer i fotoreporterów”.

Pierwsze efekty już są: z budynku TK został wyrzucony fotoreporter Agencji Informacyjnej Polska Press (powiadomił o tym dziennik „Polska The Times”).

POLITYKA.PL z kolei w biurze prasowym instytucji mieniącej się Trybunałem usłyszała, że być może niektóre rozprawy dziennikarze będą mogli rejestrować – kto będzie jednak o tym decydował i wedle jakich kryteriów, nie zostało powiedziane.

Czego boi się pani Przyłębska?

Oczywiście można zrozumieć, że p. Przyłębska obawia się nagrywania swoich (a może i niektórych jej kolegów z ostatniego naboru) wywodów i późniejszego ich upublicznienia. Zawsze wszak grozi to wpadką, kompromitacją czy zwykłym ośmieszeniem. Ale trudno pojąć, że aby temu przeciwdziałać, nie waha się naruszyć konstytucyjnych zasad jawności życia publicznego i obywatelskiego prawa do informacji. Przecież za takie delikty grozi jej w przyszłości odpowiedzialność karna. O hańbie dla nazwiska nie wspominając.

Choć z drugiej strony… wcześniej mogła obserwować skuteczne ograniczanie prawa do relacjonowania społeczeństwu przez media obrad samego parlamentu. A przykład idzie z góry (czytaj: od prezesa).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną