Kraj

Nie żyje Tomasz Kalita. Były rzecznik SLD, działał na rzecz dostępu do medycznej marihuany

Darek Golik / Forum
W maju 2016 roku zdiagnozowano u niego raka mózgu.

O jego śmierci poinformował Andrzej Golimont.

Tomasz Kalita urodził się w 1979 roku w Bielsku-Białej. Studiował w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora i na Uniwersytecie Warszawskim.

Karierę zawodową zaczynał jako dziennikarz, choć jak sam przyznał, zdał sobie sprawę, że relacjonowanie wydarzeń politycznych nigdy nie było dla niego, gdyż wolał sam w nich uczestniczyć. „Gdybym musiał scharakteryzować siebie w tylko dwóch słowach, wybrałbym te: »homo politicus«” – mówił o sobie.

Karierę polityczną rozpoczął w 2003 roku, uczestnicząc w kampanii przed referendum akcesyjnym w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Od 2005 roku kierował zespołem programowym SLD.

W latach 2008–2011 pełnił funkcję rzecznika prasowego SLD oraz Klubu Parlamentarnego SLD. Kilka lat później założył Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. W tym samym roku został szefem doradców Leszka Millera i doradcą wicemarszałka Jerzego Wenderlicha.

Medyczna marihuana dla wszystkich

31 maja 2016 roku zdiagnozowano u niego raka mózgu. Okazało się, że był to nowotwór złośliwy – glejak wielopostaciowy. Mówiąc o przyczynach swojej choroby, twierdził, że glejak mógł rozwinąć się od nadużywania telefonu komórkowego. „Bywało, że słuchawkę do ucha przykładałem po 150 razy dziennie” – mówił. 

W ostatnim czasie mocno zaangażował się w walkę o ustawę, która ułatwiałaby chorym dostęp do medycznej marihuany.

W październiku zeszłego roku spotkał się w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą. „Prezydent tak samo jak ja i wielu naszych współobywateli nie rozumie, dlaczego coś, co może pomóc, ulżyć w cierpieniu, nie może być zalegalizowane” – mówił po tym spotkaniu w „Piaskiem po oczach” w TVN24.

Dodał wówczas, że nie chce być „legalnym ćpunem”. „Chcę po prostu wyzdrowieć. Jestem wkurzony, że polskie państwo naraża mnie na to, żeby traktować mnie jak przestępcę. To jest chore” – wyjaśniał.

„Czasem zwyczajnie nie ma dobrych słów. Jest żal i niedowierzanie. Ania Kalita jestem z Tobą myślami i sercem. Pięknie żyliście”  – napisała na Facebooku, żegnając Tomasza Kalitę, Barbara Nowacka.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Trujące odpady po zakładach

Ludzie piją skażoną wodę, budują domy na zatrutej ziemi, ale odpowiedzialnych za środowisko urzędników niewiele to obchodzi.

Ryszarda Socha
28.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną