Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Co po PiS?

„Co dalej z…?”: nowa seria comiesięcznych raportów „Polityki”

Cykl będzie się składał z comiesięcznych raportów odpowiadających na kolejne konkretne pytanie „Co dalej z…?”, jeśli kiedyś PiS zostanie odklejony od władzy. Cykl będzie się składał z comiesięcznych raportów odpowiadających na kolejne konkretne pytanie „Co dalej z…?”, jeśli kiedyś PiS zostanie odklejony od władzy. Rafał Oleksiewicz/Reporter, Getty Images
Zaczynamy w POLITYCE bezprecedensowy w 60-letniej historii pisma publicystyczny i ekspercki cykl, obliczony, w pierwszym rzucie, na niemal dwa lata.
PiS zadał nam ważne pytania ustrojowe, choć akurat od nas, „obywateli niepisowych”, żadnej odpowiedzi nie oczekuje.Getty Images PiS zadał nam ważne pytania ustrojowe, choć akurat od nas, „obywateli niepisowych”, żadnej odpowiedzi nie oczekuje.

Jest koniec stycznia 2017 r., najbliższe wybory – samorządowe – odbędą się za kilkanaście miesięcy, parlamentarne – jesienią 2019 r., a zamykające cykl wyborczy – prezydenckie, w 2020 r. PiS rządzi dopiero drugi rok, ma stabilne sondażowe poparcie, daleko przed partiami opozycyjnymi, i wciąż duże szanse na kolejne zwycięstwo wyborcze. W tej sytuacji postawienie pytania „Co po PiS?” wygląda na co najmniej przedwczesne, prowokacyjne, może nawet na jakieś desperackie zaklinanie rzeczywistości, bo kompletnie nie wiadomo, kiedy nadejdzie ów „czas po PiS”. A jednak spróbuję wytłumaczyć, dlaczego zaczynamy w POLITYCE bezprecedensowy w 60-letniej historii pisma publicystyczny i ekspercki cykl, obliczony, w pierwszym rzucie, na niemal dwa lata.

Cykl będzie się składał z comiesięcznych raportów odpowiadających na kolejne konkretne pytanie „Co dalej z…?”, jeśli kiedyś PiS zostanie odklejony od władzy. A więc np. co dalej z 500 plus?; czy powrócić do gimnazjów i ponownie przywrócić obowiązek szkolny dla sześciolatków?; czy znowu rozdzielić funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego? I dalej: co z wiekiem emerytalnym, mediami publicznymi, Trybunałem Konstytucyjnym, wojskami Obrony Terytorialnej, handlem w niedziele? itp., itd. Aż po wielkie pytanie, czy i jak po doświadczeniach rządów PiS zmieniać polską konstytucję, której właśnie w tym roku, w bolesnych okolicznościach, minie równo 20 lat? Jakie wbudować nowe mechanizmy bezpieczeństwa? I, ważna kwestia, jak rozliczyć ekipę PiS za to, co już złego zrobiła i (być może) jeszcze zrobi.

Wytypowaliśmy w sumie ponad 30 pilnych pytań dotyczących absolutnych fundamentów naszej wspólnoty państwowej i społecznej, dziś zakwestionowanych przez chaotyczną pisowską rewolucję.

Polityka 4.2017 (3095) z dnia 24.01.2017; Nowy cykl POLITYKI; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Co po PiS?"
Reklama