Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Byli prezydenci zaniepokojeni „kontrowersyjną i eurosceptyczną” polityką rządu

Byli prezydenci: Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski Byli prezydenci: Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski Instytut Bronisława Komorowskiego / Facebook
Zdaniem byłych prezydentów konsekwencją takiej polityki „może być międzynarodowa marginalizacja Polski oraz samowykluczenie z grona państw decydujących o przyszłości europejskiej integracji”.

W przededniu 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich głos zabrali trzej byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski, zwracając uwagę na ważny etap zmian w Unii Europejskiej. „Głęboko niepokoi nas konfrontacyjna i eurosceptyczna polityka polskiego rządu. Jej konsekwencją może być międzynarodowa marginalizacja Polski oraz samowykluczenie z grona państw decydujących o przyszłości europejskiej integracji” – piszą byli prezydenci.

Jak podkreślają sygnatariusze, „Unia stoi przed wieloma wyzwaniami natury politycznej, ekonomicznej i społecznej”. Ich zdaniem na zbliżającym się posiedzeniu Rady Europejskiej w Rzymie „nie może zabraknąć konstruktywnego, uważnie słuchanego głosu naszego kraju”.

Prezydenci apelują również do polskiego rządu i wszystkich sił politycznych o „odpowiedzialną politykę europejską”, a do przywódców państw UE o „dalszy rozwój europejskiego projektu w duchu solidarności i współpracy”.

W najbliższą sobotę, 25 marca, szefowie państw i rządów UE w Rzymie, by uczcić 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Ma być to okazją do dyskusji nad stanem Unii Europejskiej i nad przyszłością procesu integracyjnego. Przywódcy mają przyjąć deklarację określającą wspólną wizję na najbliższe lata.

Oto pełna treść deklaracji podpisanej przez trzech byłych prezydentów:

„Polska i Polacy na rzecz silnej i zjednoczonej Europy”
Deklaracja w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich

Traktaty Rzymskie i leżąca u ich podstaw idea integracji przyniosły Europie 60 lat pokoju, dobrobytu i rozwoju.

Unia Europejska to wspólnota wartości i pozytywna wizja przyszłości, w której narody Europy współpracują i jednoczą się przy jednoczesnym poszanowaniu swoich tradycji, różnorodności, odmiennej wiary i obyczajów.

Za taką wizję Polski w Europie oddały swój głos miliony Polaków w referendum europejskim w 2003 r. Wejście naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 r. było urzeczywistnieniem dążeń pokoleń rodaków do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa, poczucia wspólnoty i solidarności.

Pomimo swoich sukcesów, w przededniu 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, Unia stoi przed wieloma wyzwaniami natury politycznej, ekonomicznej i społecznej. Na posiedzeniu Rady Europejskiej w Rzymie rozpocznie się ważny etap zmian w Unii Europejskiej. Nie może tam zabraknąć konstruktywnego, uważnie słuchanego głosu naszego kraju.

Dlatego głęboko niepokoi nas konfrontacyjna i eurosceptyczna polityka polskiego rządu. Jej konsekwencją może być międzynarodowa marginalizacja Polski oraz samowykluczenie z grona państw decydujących o przyszłości europejskiej integracji.

Reprezentujemy różne pokolenia, tożsamości polityczne, doświadczenia życiowe. Nieraz pozostawaliśmy w ostrym sporze politycznym. Po ponad ćwierć wieku wspólnych, ponadpartyjnych starań na rzecz europejskiego wyboru Polski, oświadczamy z całą mocą, że Polska to nie głos jednej czy drugiej partii politycznej!

Polacy w swojej zdecydowanej większości chcą silnej, przyjaznej Polski w zjednoczonej Europie. Dlatego, mając na względzie skalę globalnych wyzwań i zagrożeń, które możemy rozwiązać tylko w europejskiej wspólnocie, apelujemy do polskiego rządu i wszystkich sił politycznych o odpowiedzialną politykę europejską.

Jednocześnie, zwracamy się z apelem do wszystkich przywódców państw Unii Europejskiej o dalszy rozwój europejskiego projektu w duchu solidarności i współpracy.

Lech Wałęsa, Prezydent RP w latach 1990–1995
Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995–2005
Bronisław Komorowski, Prezydent RP w latach 2010–2015

Deklaracja „Polska i Polacy na rzecz silnej i zjednoczonej Europy” powstała z inicjatywy Instytutu Lecha Wałęsy, Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae, Instytutu Bronisława Komorowskiego oraz „InEuropa”, nowej proeuropejskiej organizacji. 

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną