Platforma goni PiS w sondażach. Różnica na poziomie dwóch punktów procentowych
Z sondażu Kantar Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN24 wynika, że przewaga PiS nad PO nie jest już tak miażdżąca.
Platforma goni PiS w sondażach
Sejm RP/Flickr CC by 2.0

Platforma goni PiS w sondażach

Według najnowszych sondaży poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości topnieje. Badania Kantar Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN24 dają PiS tylko dwa punkty procentowe przewagi nad Platformą Obywatelską.

A zatem gdyby wybory parlamentarne odbywały się dzisiaj, PiS (razem z Polską Razem i Solidarną Polską) zdobyłby 29 proc. głosów. Sondaż z początku marca dawał partii Jarosława Kaczyńskiego 5 punktów procentowych więcej.

Platforma Obywatelska zdobyłaby zaś 27 proc. głosów, czyli 3 punkty procentowe więcej. Na Nowoczesną zagłosowałoby 8 proc. wyborców (wcześniej taki wybór deklarowało 11 proc. ankietowanych). 8 proc. otrzymałby także Sojusz Lewicy Demokratycznej. Po 4 proc. zdobyłyby Polskie Stronnictwo Ludowe i Partia Wolności (Janusza Korwin-Mikkego). Partia Razem – zaledwie 2 proc.

Niewielka część ankietowanych nie umiała lub nie chciała udzielić odpowiedzi. Odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem” wskazało 3 proc. badanych. Odpowiedzi odmówiło tylko 5 proc.

W sondażu zapytano także o to, jak Polacy oceniają poziom bezpieczeństwa w kraju. 23 proc. oceniło, że poziom ten w skali roku wzrósł, 35 proc. – że zasadniczo się nie zmienił, 35 proc. – że jest na niższym poziomie. Ponadto 26 proc. ankietowanych uznało, że Antoni Macierewicz powinien zachować stanowisko. 57 proc. chciałoby jego dymisji.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 29–30 marca 2017 r. na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24. Ankietowano 1001 osób.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj