Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Szyszko stworzył potężny układ biznesowo-rodzinny. Rozdał bliskim 6 milionów złotych

Manifestacja leśników, pracowników leśnych, organizacji łowieckich w ramach poparcia ministra środowiska w trakcie debaty w Sejmie o odwołaniu jego z funkcji szefa resortu. Manifestacja leśników, pracowników leśnych, organizacji łowieckich w ramach poparcia ministra środowiska w trakcie debaty w Sejmie o odwołaniu jego z funkcji szefa resortu. Adam Chelstowski / Forum
W fundacji, która wygrała konkurs Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zasiada m.in. córka ministra środowiska Katarzyna Szyszko-Podgórska.

Według informacji, do których dotarło OKO.press, Fundacja Niezależne Media, założona przez Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „GP Codziennie”, otrzymała 6 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodajmy, że to prawie połowa sumy z 12,9 mln zł, jaką Fundusz dysponuje w ramach tego konkursu.

Fundacja, jak pisze Konrad Szczygieł, otrzymała dofinansowanie dzięki temu, że we wniosku wskazała trzech „ekspertów merytorycznych”, którzy będą jej doradzać w realizacji projektu.

Będą nimi: córka ministra środowiska Katarzyna Szyszko-Podgórska, przyjaciel ministra, myśliwy i duszpasterz leśników ks. Tomasz Duszkiewicz (o krytykach myślistwa mówi, że „ci ludzie nie są Polakami”) oraz pracujący w Szwecji leśnik Mateusz Liziniewicz.

Ma powstać prawicowa organizacja ekologiczna

Celem projektu złożonego przez Fundację Niezależne Media jest powołanie do życia prawicowej organizacji ekologicznej. Ma ona być przeciwwagą dla istniejących organizacji ekologicznych, które w projekcie FNM określane są jako lewicowe. Ma to być organizacja zrzeszająca ludzi o poglądach prawicowych, „konserwatywnych i niepodległościowych”, współpracująca z klubami „Gazety Polskiej” i kołami Rodziny Radia Maryja.

Prawie 1 mln 400 tys. zł pójdzie też na promocję portalu puszcza.tv w mediach, między innymi na portalu niezależna.pl, którego współwłaścicielem jest Tomasz Sakiewicz. Zorganizują je „renomowane redakcje”, które potrafią „uszanować” konserwatywny profil projektu. Z ustaleń OKO.press wynika, że puszcza.tv to bardziej projekt polityczno-biznesowy niż ekologiczny.

Żadnego związku z ochroną środowiska

„6 mln złotych na budowę portalu to ogromna kwota. I niemal połowa wszystkich pieniędzy, które Fundusz rozdysponuje w ramach tego konkursu (łącznie 12,9 mln zł)” – pisze Konrad Szczygieł.

Jednocześnie fundacja Sakiewicza nie ma żadnego doświadczenia w realizacji projektów ekologicznych, a „ochronę środowiska, bioróżnorodności oraz propagowanie idei zrównoważonego rozwoju” wpisano do jej statutu tuż przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska. Zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju, które koordynuje wydawanie środków z UE, by zweryfikowało doniesienia mediów. Wtedy Ministerstwo Rozwoju zleciło przeprowadzenie kontroli… Ministerstwu Środowiska. A kierowany przez Szyszkę resort uznał, że konkurs przeprowadzono prawidłowo. Wkrótce potem NFOŚiGW podjął decyzję o przyznaniu fundacji Sakiewicza 6 mln złotych. A ministerstwo ją zatwierdziło.

Beneficjentka „dobrej zmiany”

Katarzyna Szyszko-Podgórska, córka ministra środowiska, już po raz kolejny korzysta z wysokiej pozycji, jaką zajmuje jej ojciec.

Gdy Szyszko był wykładowcą w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Katarzyna była najpierw studentką, a potem doktorantką tej uczelni. Kilka lat temu obroniła pracę doktorską „Charakterystyka występowania motyli dziennych (Rhopalocera) w krajobrazie polno-leśnym obiektu badawczego »Krzywda«”. Obiekt, w którym prowadzone były badania, to część prywatnej stacji badawczej założonej przez Jana Szyszkę w Tucznie.

Gdy minister Szyszko poparł wniosek o przekazanie prawie 300 tys. zł z funduszu ochrony środowiska na studia podyplomowe w szkole o. Tadeusza Rydzyka, wykładowcami na kierunku, który miał zostać dofinansowany, byli Szyszko i jego córka. Potem w marcu tego roku OKO.press ujawniło, że Katarzyna Szyszko- Podgórska wygrała konkurs na stanowisko adiunkta w Instytucie Ochrony Środowiska w Warszawie, nadzorowanym przez ministra Szyszkę.

Teraz Szyszko-Podgórska ma być „ekspertem ds. wartości merytorycznej informacji publikowanych na portalu puszcza.tv”.

Fundacja Niezależne Media nie odpowiedziała na pytania OKO.press, jakimi względami kierowano się, podejmując współpracę z córką ministra Szyszki, i czy nie rodzi to konfliktu interesów.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną